Finisaż wystawy jubileuszowej „Splatając to, co wciąż się staje”
Marta Romankiv i Paweł Korbus, Elżbieta Jabłońska, Adobo
BGSW / Ustka
ul. Zaruskiego 1a
Zapraszamy na wydarzenie zamknięcia wystawy jubileuszowej SPLATAJĄC TO, CO WCIĄŻ SIĘ STAJE w BGSW / Ustka
ᏪᏪᏪ
12:00 – Eurowarsztat / Jest fajnie, ale trochę boimy się… — artist talk z Martą Romankiv i Pawłem Korbusem
Punktem wyjścia dla rozmowy będą dwie realizacje artystyczne: tworzony przez Martę Romankiv cykl dotyczący wyobrażeń o przyszłości Europy oraz prezentowana od 2016 roku na fasadzie BGSW w Ustce praca Pawła Korbusa.
Spotkanie stanie się okazją do rozmowy o tym, jak na przestrzeni lat zmienia się odbiór dzieł sztuki wychodzących poza ramy tradycyjnie rozumianego obiektu artystycznego. „Eurowarsztat” to otwarty projekt Marty Romankiv oparty na rozmowach z osobami migranckimi o przyszłości Europy. Z kolei realizacja Pawła Korbusa „Jest fajnie, ale trochę boimy się miłości / wojny” na trwale wpisała się w przestrzeń miejską Ustki, stając się wciąż aktualnym komentarzem na temat wojny.
Jak patrzymy dziś na sztukę, która opowiada o towarzyszących nam lękach i niepewności?
ᏪᏪᏪ
14:00 – Splatając to, co wciąż się staje — oprowadzanie z Elżbietą Jabłońską
Praca artystki jest pierwszym obiektem, który można oglądać w trakcie zwiedzania.
W 2003 roku Ela Jabłońska przyjęta zaproszenie do zorganizowania wystawy w BGSW. Zamiast klasycznej ekspozycji zaprosiła osoby związane ze światem sztuki na kilkudniowy, wspólny pobyt oparty na chwilowym „zawieszeniu” codziennej aktywności. Przestrzeń galerii wypełniła białymi tkaninami poruszanymi powietrzem z otwartego okna. Przekształcenie wystawy w przestrzeń intymną – sypialnię – oraz przesunięcie akcentu na współobecność i wzajemne wsparcie antycypowało myślenie o twórczości jako o procesie obejmującym nie tylko działanie, lecz także zatrzymanie.
Praca Elżbiety Jabłońskiej ma też inny wymiar. Dziesięć lat po jej wystawie, nastąpiła faktyczna zamiana funkcji pięter. Tam gdzie wówczas były pokoje gościnne, w których przebywali zaproszeni przez artystkę ta zamiana funkcji przestrzeni uwydatnia napięcie między pracą a odpoczynkiem i kieruje uwagę ku twórczości jako procesie regeneracji, w którym równie istotne jak tworzenie są czas, oddech i uważność.
ᏪᏪᏪ
20:00 – Afterparty z Adobo
Wystawę zamkniemy afterparty, podczas którego dj set zagra Adobo. Adobo to dominikańska artystka i DJ-ka, związana z warszawskim kolektywem Laboratorio Tropical, która łączy porywające rytmy, takie jak reggaeton, dembow, dancehall i muzykę latynoską. Urodzona i wychowana na Dominikanie, obecnie mieszka w Warszawie. Jej pasja do muzyki wykracza poza schematy – poświęca się szerzeniu radości i podkreślaniu kulturowego znaczenia rytmów latynoskich.
WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY
Patronat honorowy:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk
Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka
Burmistrz Miasta Ustka Jacek Maniszewski
Patronat medialny:
NN6T, Miej Miejsce, Restart, SZUM, Tygodnik Powszechny
Partnerzy:
The Sun Lubicz, OW Radość
Dofinansowano ze środków Miasta Słupska
Powiązane wydarzenia