You are currently viewing Zuzanna Litawińska i Aleksandra Szczodry / Maść

Zuzanna Litawińska i Aleksandra Szczodry / Maść

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
/ ul. Zaruskiego 1a

Dyscyplina / instalacja, rysunek,
fotografia, ceramika

Okres pobytu / maj – czerwiec 2023
Tytuł projektu / Maść

Kuratorka
Weronika Teplicka

wernisaż

Mała Galeria
w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
wstęp wolny

22.06.2023 / 18.00

wystawa

23 – 28.06.2023

„Maść” to projekt dwóch kobiet testujących różne sposoby pojmowania rzeczywistości i sprawdzających, które z nich się wchłoną i ukoją ciało i ducha. Słowo „maść” może wywoływać różne skojarzenia, od aptekarza skrupulatnie odmierzającego składniki w sterylnym wnętrzu, do starej wiedźmy ucierającej zioła w pradawnym moździerzu. Może odnieść się do leczniczej mazi, którą nakładamy na swoje ciało, gdy coś nam dolega lub do magicznej substancji, jak ta, dzięki której Małgorzata z powieści Bułhakowa poleciała na bal. W końcu „maść” może odnosić się też do koloru skóry czy futra, pobudzając refleksję na temat przynależności do gatunku, rasy czy grupy społecznej. Projekt „Maść” eksploruje i łączy te skojarzenia. Jest zapisem poszukiwań swojego miejsca w świecie, przyglądania się własnej odmienności, odkrywania własnej kobiecości, rozpoznawania własnych uwarunkowań i więzów przynależności. Jest miejscem zakładania i zdejmowania masek, racjonalnej analizy i magicznego łączenia elementów.

Zuzanna Litawińska

urodzona w 1989 r. W 2018 roku kończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury na rok 2019, w ramach stypendium nagrywała baśnie i opowiadania kobiet z różnych stron Polski, które następnie włączyła w multimedialną wystawę. Pracuje w różnych mediach. W swojej twórczości inspiruje się naturą, antropologią, wierzeniami pierwotnymi i symbolami. Często wykorzystuje rośliny lub ich części w swoich pracach.

Aleksandra Szczodry

urodzona w 1983 r. Artystka multidyscyplinarna, doktorka sztuki (2019). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019). W swojej malarskiej twórczości porusza temat kondycji duchowej kobiety we współczesnym świecie. Jako zwolenniczka metod głębokiej transformacji, bada istotę skupienia na rozwoju wewnętrznym jednostki i poznawania siebie poprzez praktyki duchowe, pracę z mitami i energiami żywiołów. Jej prace były prezentowane m.in. w Galerii A.I.R. w Nowym Jorku (USA), Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, Galerii Saint-Luc w Liège (Belgia), Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ‘Elektrownia’ w Radomiu, Galerii Salon Akademii w Warszawie, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, O’Flaherty’ Gallery w Nowym Yorku.

Autorki zdjęć / Weronika Teplicka, Zuzanna Litawińka, Aleksandra Szczodry
Autor zdjęć z wernisażu i dokumentacja / Krzysztof Tomasik

Dodaj komentarz