You are currently viewing Wykład Marty Kudelskiej / Czarownico, kim jesteś?

Wykład Marty Kudelskiej / Czarownico, kim jesteś?

Wykład 
Czarownico, kim jesteś?

 

Prowadzenie: Marta Kudelska /
kuratorka wystawy  – „Czy może pani sprawdzić, czy sny nie zaplątały mi się we włosach?”

 

4 lipca 2018 / godz. 18.00
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Gen. Zaruskiego 1a

 

Czarownica zjawia się znikąd, nie ma ni ojca, ni matki, ni syna, ni męża, ni rodziny. To potwor, meteoryt, przybyły nie wiadomo skąd. Któż odważyłby się, wielki Boże, do niej zbliżyć? Gdzie przebywa? W niedostępnych miejscach, w leśnym gąszczu, na wrzosowiskach, gdzie ciernie i splątane osty zagradzają przejście – pisze o czarownicy Michelet.
 
Wiedźma w kulturze europejskiej jest Innym, kimś sytuującym się na marginesie ludzkiego świata. Już sam jej wygląd zbudowany jest na wyraźnej opozycji i często bywa niejednoznaczny. Stara – młoda, zgarbiona – smagła, odrażająca – piękna, wyniosła – krucha. Czarownica to także kobieta, która wie, to ta, która posiada pradawną mądrość. W trakcie wykładu poznamy krótką historię kilku kobiet w Polskiej historii, którym przypisywano magiczne zdolności, ale też niebezpieczne konszachty z diabłem. Wspólnie prześledzimy jak jej obraz zmieniał się na przestrzeni dziejów i jak wygląda czarownica dziś. Poszukamy także odpowiedzi na pytanie. Dlaczego właśnie współcześnie potrzebujemy figury czarownicy i dlaczego, tak naprawdę nie należy jej się bać.
 

Marta Kudelska – kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Publikowała m.in. w Szumie, Obiegu Opcjach, Punkcie, Art Business czy Contemporary Lynx, oraz w katalogach z wystaw. Ukończyła kulturoznawstwo kulturę współczesną (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Absolwentka II edycji programu Młode Menadżerki Kultury (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, 2014, Warszawa) , gdzie pracowała pod opieką Hanny Wróblewskiej. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się działaniami kuratorów na terenie Śląska.

Swoje projekty realizowała m.in. w Instytucie Polskim w Dusseldorfie, Art Agendzie Novej w Krakowie, podczas festiwalu ArtBoom , CSW Kronika w Bytomiu, czy PGS w Sopocie. W latach 2013-2014 związana z Muzeum w Gliwicach i działającą tam Czytelnią Sztuki. Od 2014 roku do 2017 pełniła funkcję rzeczniczki prasowej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. W tym okresie również współpracowała z katowicką galerią Dwie Lewe Ręce. Obecnie zajmuje się edukacją w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Interesuje się pamięcią, refleksją wokół instytucji sztuki, strategiami kuratorskimi, ale także młodą sztuką, land artem, działaniami efemerycznymi i wątkami grozy w kulturze.

Dodaj komentarz