You are currently viewing Wykład / Marta Kudelska / Czasem warto zejść ze ścieżki

Wykład / Marta Kudelska / Czasem warto zejść ze ścieżki

WYKŁAD
poprzedzający otwarcie wystawy
„POD SOCZYSTYM ZIELONYM MCHEM, KTOŚ SCHOWAŁ BIAŁE KOŚCI”

Prelegentka: Marta Kudelska

3 kwietnia 2019 / g. 17.00
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
/ Zaruskiego 1a

Odkrywanie siebie i słuchanie swojego wewnętrznego głosu w tradycji romantycznej było silnie powiązane z doświadczeniem natury. Przyroda zawiera w sobie opowieść o wietrznym trwaniu i przemijaniu, potrzebie nieśmiertelności i kruchości codzienności. Sekretny świat gęstych kniejów, łąk i lasów potęguje w nas po dzień dzisiejszy wrażenie grozy i tajemnicy. Czy we współczesnym zracjonalizowanym świecie wciąż boimy się wchodzić do lasu? Jakie treści ukrywają się pod soczystym zielonym mchem? I o czym tak naprawdę szumi las? W trakcie wykładu zejdziemy z wytyczonej ścieżki w lesie i odkryjemy co straszy w naszych lasach i dlaczego Czerwony Kapturek nie mógł posłuchać mamy…

Marta Kudelska – kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Publikowała m.in. w Szumie, Obiegu Opcjach, Punkcie, Art Business, Contemporary Lynx czy Magazynei Znak, oraz w katalogach z wystaw. Ukończyła kulturoznawstwo kulturę współczesną (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Absolwentka II edycji programu Młode Menadżerki Kultury (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, 2014, Warszawa) , gdzie pracowała pod opieką Hanny Wróblewskiej. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się działaniami kuratorów na terenie Krakowa i Śląska.

Swoje projekty realizowała m.in. w Instytucie Polskim w Dusseldorfie, Art Agendzie Novej w Krakowie, podczas festiwalu ArtBoom , CSW Kronika w Bytomiu, czy PGS w Sopocie. W latach 2013-2014 związana z Muzeum w Gliwicach i działającą tam Czytelnią Sztuki. Od 2014 roku do 2017 pełniła funkcję rzeczniczki prasowej w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. W tym okresie również współpracowała z katowicką galerią Dwie Lewe Ręce. Obecnie zajmuje się edukacją w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Interesuje się pamięcią, refleksją wokół instytucji sztuki, strategiami kuratorskimi, ale także młodą sztuką, land artem, działaniami efemerycznymi i wątkami grozy w kulturze.

4 kwietnia 2019 (czwartek) zapraszamy o g. 18.00 do CAT na otwarcie wystawy zbiorowej „POD SOCZYSTYM ZIELONYM MCHEM, KTOŚ SCHOWAŁ BIAŁE KOŚCI”. Wystawa zostanie otwarta w trzech salonach wystawienniczych BGSW.

Dodaj komentarz