12.11.2024
BEZ ILU RZECZY JESTEŚMY DOSKONALE SZCZĘŚLIWI?
Prowadzący: Michał Czapiewski
Zbieranie przedmiotów to doświadczenie, które dotyka nas wszystkich. Naturalne pamiątki, takie jak kwiaty czy kamienie, często tracą swoją wartość, gdy trafiają do naszych domów. Tworząc często skupiamy się na finalnej kompozycji, a nie na radości płynącej z procesu twórczego. Posiadanie rzeczy może obciążać nas emocjonalnie – wymagają one opieki i porządkowania. Warto zastanowić się, czy naprawdę przynoszą nam szczęście. Stawiając czoła kryzysowi nadmiaru,możemy odkryć, że nie musimy posiadać rzeczy, aby cieszyć się ich pięknem i odnajdywać wewnętrzne bezpieczeństwo. Podczas warsztatów stworzono kompozycje z naturalnych elementów, wykorzystując glinę jako podłoże. Każda z uczestniczących osób zdecydowała, co zrobić z kompozycją: zabrać ją do domu czy oddać naturze? Był to impuls do zastanowienia się wspólnie, czy te kompozycje poprawiają nasze samopoczucie, czy może potrafimy być doskonale szczęśliwi bez nich?
MICHAŁ CZAPIEWSKI
Magister inżynier architekt, absolwent Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Florysta z 18-letnim doświadczeniem, tytuł obroniony w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej. Uczestnik konferencji i warsztatów organizowanych przez Polską Szkołę Florystyczną, Floral Academy, Międzynarodowy Instytut Florystyczny oraz Gregor Lersch Floral Design. Uczestnik Plenerowych Wystaw Florystycznych na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Od 6 lat prowadzi warsztaty w Gminnych Ośrodkach Kultury. Od 3 lat zajmuje się ceramiką. Początkujący ogrodnik, zielarz, kucharz domowy oraz poledancer.
TERESA KAMIŃSKA
Nauczycielka biologii w szkole podstawowej z blisko 30-letnim stażem. Studiowała ochronę roślin i środowiska na Akademii Rolniczej w Szczecinie. Miłośniczka przyrody. Napisała i przez ok 20 lat pracy w szkole, realizowała swój autorski program przedmiotu “ekologia z turystyką”. W ramach międzynarodowego projektu Ochrony Morza Bałtyckiego (The Baltic Sea Project), którego była szkolną koordynatorką, uczestniczyła w międzynarodowych konferencjach i warsztatach ekologicznych w Danii, Szwecji, Litwie, Niemczech i Austrii. Organizatorka akcji Drzewa Milenijne w Ustce. Autorka broszury dotyczącej ścieżki edukacyjnej “Drzewa w Ustce”. Jej uczniowie zdobyli wiele nagród w konkursach ekologicznych na szczeblu ogólnopolskim. Od ośmiu lat realizuje projekty edukacyjne: Ogrody Beni i Projekt Pomidorowy w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Ustce. Od trzech lat, na zajęciach w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, rozwija swoją nową pasję, jaką jest rzeźba ceramiczna.
PODCAST „BIAŁY SZUM”
Projekt Sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Dofinansowanie z UE: 74 486,00 zł
Organizator: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku
Matronat: NN6T
Patronat honorowy: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiegoy