You are currently viewing TEREZA BARABASZ / POD ŚCIANĄ

TEREZA BARABASZ / POD ŚCIANĄ

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
/ ul. Zaruskiego 1a

Kraj pochodzenia / Ukraina
Dyscyplina / wideo-art, tkanina,
sztuka site specific
Okres pobytu / marzec – maj 2022
Tytuł projektu / Pod ścianą

Kuratorka
Weronika Teplicka

wernisaż

Mała Galeria
w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
wstęp wolny

20.04.2022 / 17.00

wystawa

21 – 26.04.2022

A świat biały – bez koloru i dźwięku ani formy, ani wartości, ani smaku

Wasyl Stus

 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę według oficjalnych danych na chwilę obecną zginęło ponad 205 dzieci. 205 kwiatków, wykonanych z papieru dziecięcych albumów do rysowania i zeszytów szkolnych. 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się wojna rosji przeciwko Ukrainie, choć tak naprawdę trwa ona już 8 lat. W związku z tym 25 lutego wywiozłam swojego syna ze Lwowa z myślą o tym, że za kilka godzin nie będzie dokąd i do kogo wracać, bo okupanci fizycznie zniszczą mój kraj. Nie potrafiłam wziąć niezbędnych rzeczy w drogę, ale wzięłam okulary przeciwsłoneczne, by zasłaniać zapłakane oczy.

Dziś jest 20 kwietnia, mój kraj jest i walczy o naszą swobodę i życie. Nie płacząc, noszę swoje okulary przeciwsłoneczne, ponieważ psychika ludzka przyzwyczaja się i godzi się z sytuacją jako z faktem. Masowe zabójstwa cywilów, w tym dzieci…

Patrzę na syna, który jest bezpieczny i myślę, czy rzeczywiście da się to przyjąć i z tym się zgodzić?

Czy mogą to przeżyć rodzice? Obecnie oficjalne dane mówią o zamordowaniu i zabójstwu ponad 205 dzieci.

Codziennie ta „liczba” rośnie…

Tereza Barabash

Tereza Barabash

urodziła się w 1984 roku we Lwowie. Zajmuje się tkaniną, instalacją, sztuką audiowizualną i land artem. Studiowała na Wydziale Tkaniny Artystycznej Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Dwukrotna stypendystka programu Ministra Kultury Gaude Polonia (2010, 2016). Od 2010 roku jest członkinią Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Aktywna uczestniczka międzynarodowych wystaw, festiwali, plenerów, projektów artystycznych w Ukrainie i za granicą. Za pracę „Rain in UA” otrzymała wiele nagród, w tym dwa najwyższe wyróżnienia – Złoty Medal i Nagrodę Fundacji Akapi za najlepszy debiut na 15. Międzynarodowym Triennale Tkaniny Artystycznej w Łodzi (2016).