You are currently viewing Tamara Stoffers / Blokowisko blokowane kolorem / w ramach rezydencji artystycznej 

Tamara Stoffers / Blokowisko blokowane kolorem / w ramach rezydencji artystycznej 

Tamara Stoffers
Blokowisko blokowane kolorem
w ramach rezydencji artystycznej

 
Wernisaż
18.06.2019 / g. 17.00
 
Wystawa 
19 – 27.06.2019
czynna codziennie 10.00 – 18.00
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Gen. Zaruskiego 1a / mała galeria, I piętro

Wstęp wolny

Blokowisko jest formą architektonicznego funkcjonalizmu charakterystycznego dla doby socjalizmu. Projekt opiera się na wizualnej analizie zmian w zewnętrznej strukturze bloków, które kontrastują z oryginalnym zamysłem. Szczególną uwagę przyciągają pastelowe kolory elewacji. Czy zostało to podyktowane względami estetycznymi, czy też miało na celu usunięcie związków z przeszłości?

W ramach projektu artystka rozesłała 100 listów do mieszkańców bloków przy ul. Legionów z prośbą o udostępnienie prywatnych zdjęć budynków sprzed zmian oryginalnego stylu architektonicznego. Na zdjęcia bloków zostają nałożone kolory, by w ten sposób uzmysłowić mieszkańcom, iż farba stanowi jedynie warstwę okrywającą oryginalną strukturę budynku, a nie integralną część architektury.

Zabiegi malarskie, jak i rysunki wykonane przez artystkę z wykorzystaniem budynków jako części wzorów mają na celu obudzić zainteresowanie mieszkańców tym jakże niedocenianym dziedzictwem architektonicznym.

Tamara Stoffers (ur. 1996 w Zwolle w Holandii) często inspiruje się obrazami z przeszłości, zwłaszcza materiałami z byłego ZSRR. Ukończyła studia na wydziale sztuk pięknych w Academie Minerva (Groningen, Holandia) w 2017 roku. Od tego czasu poświęciła się swojej artystycznej pracy jako artystka multidyscyplinarna z naciskiem na kolaż. Prace Tamary zostały pokazane na wystawach zbiorowych m.in. w Rotterdamie, Sztokholmie i Brukseli. Jej pierwsza wystawa indywidualna pt. Nowa Przeszłość Tamary Stoffers miała miejsce w moskwiewskim Centrum Fotografii Lumiere.

* Color-blocking to technika, polegająca na nakładaniu na obraz kontrastujących kolorów, które czynią go niewidocznym bądź zmieniają jego wizualny charakter.

instagram #color_blocking_blokowisko
www.tamarastoffers.com

Dodaj komentarz