You are currently viewing Sofiya Ahadova / Różne miejsca pod jednym dachem / W RAMACH REZYDENCJI ARTYSTYCZNEJ

Sofiya Ahadova / Różne miejsca pod jednym dachem / W RAMACH REZYDENCJI ARTYSTYCZNEJ

SOFIYA AHADOVA
Różne miejsca pod jednym dachem
wystawa w ramach rezydencji artystycznej

Wernisaż:
21.03.2019 / g. 17.00

Wystawa
22 – 31.03.2019
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a

„Co nas łączy? Kiedy wyczuwamy różnice? Czym była ludzkość na samym początku jej istnienia?
Pytania te, stawiane w kontekście psychologii, kultury i przynależności obywatelskiej, stanowią punkt wyjścia w procesie tworzenia moich prac. Rasa, religia, kultura itd. to czynniki wpływające na poczucie odrębności, choć w rzeczywistości każdy człowiek musi samodzielnie przeżywać własne życie. Czynniki te powodują, że dostrzegamy ‘Innego’. Zaczynamy wyczuwać relacje pomiędzy JA a INNY. Analiza różnic i podobieństw może wpłynąć na zmianę postrzegania. Poprzez proces twórczy pragnę odnaleźć ogniwo, które od zarania spaja społeczność ludzką. Oprócz wskazania różnych czynników i wpływów społecznych, moje prace stanowią wezwanie do wejścia w głąb własnej duszy, by w ten sposób odnaleźć tożsamość, którą próbujemy zmienić w różnicę.

Zebrałam różne miejsca w jednym pomieszczeniu, by ukazać życie innych ludzi przeżywane w tym samym momencie, a przez to skłonić ludzi do myślenia o innych kulturach, życiu, itd.” (Sofiya Ahadowa)

Sofiya Ahadowa – ur. w Neftcala w Azerbejdżanie w 1993 r. Sztuką interesowała się od dzieciństwa. W 2009 roku rozpoczęła naukę w liceum artystycznym ADRN w Baku (Azerbejdżan), którego program opiera się na tradycyjnym, akademickim ujęciu sztuk pięknych. Z czasem od 2013r. od czasu studiów licencjackich na Uniwersytecie w Sakarya w Turcji zaczyna interesować się sztuką współczesną. W 2015 uzyskała roczne stypendium programu Erasmus, które umożliwiło jej kontynuację kształcenia w Accademia di Belle Arti die Brera w Mediolanie, gdzie zaczęła zgłębiać istotę sztuki konceptualnej.

Prace Sofii wystawiane były pokazywane zarówno w Azerbejdżanie, jak i zagranicą, np. w Centrum Kongresu i Kultury na Uniwersytecie w Sakarya (wystawa zbiorowa), „15” Ekim Gecidi Arka Plan / Art Gallery (wystawa zbiorowa), Newspaper Blackout Arka Plan / Art Gallery, „17 „Ekim Gecidi. Mekan Çizgi / Galeria sztuki (wystawa zbiorowa). Jej pierwsza wystawa indywidualna została zrealizowana w 2016 roku w „PnP” Arka Plan Art Gallery.

Artystka uczestniczyła również w projekcie ARTIM LAB Art Project, w ramach którego zorganizowano wystawy zbiorowe pt.:“Appearances” oraz “Mapping the Intangible” w przestrzeni wystawienniczej Galerii ARTIM w Baku.

Dodaj komentarz