You are currently viewing

    „PRACOWNIA DZIELNICA” to projekt otwarty na słupskie Podgrodzie, najbliższe sąsiedztwo Galerii Kameralnej BGSW przy ulicy Partyzantów. Do udziału w warsztatach w galerii i poza nią zaprosiliśmy mieszkańców, a do ich realizacji Agnieszkę Piksę i Marcina Dymitera.
   Przestrzeń galerii otwiera się na dzielnicę i chcemy, by stała się miejscem dla mieszkańców, który będą mogli włączać się w działania artystyczne. Galeria staje się przestrzenią sąsiedzką, zapraszającą do rozmów i zacieśniania więzi. Zależało nam, by mieszkańcy pokazali nam swoją dzielnicę.

Na czy polegały warsztaty?
   Zakładały zmapowanie otoczenia na nowo, spojrzenia na nie z zupełnie innej perspektywy. Rama działań oparta była na otwartości, uwzględnieniu perspektywy mieszkańców i wzajemne uczenie się.

„STAŁE I NIESTAŁE” – warsztat z Agnieszką Piksą

Działania Agnieszki Piksy oparte były na rozmowach z mieszkańcami, które przyczyniły się do powstania serii rysunków, kolaży, a w efekcie e-booka, który z końcem roku zaprezentujemy. Fabułą opowieści są zasłyszane historie, anegdoty na temat Podgrodzia. W warsztatach i spotkaniach wzięli udział mieszkańcy, przypadkowi przechodnie, osoby zainteresowane technikami rysunku i kolaży, także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku i Warsztatu Terapii Zajęciowej KOŁO.

„DŹWIĘK W RUCHU” – warsztat z Marcinem Dymiterem

Marcin Dymiter poprowadził spotkanie oraz performatywny warsztat dźwiękowy, tzw. otwarte sesje dźwiękowe z mieszkańcami, polegające na dialogu pomiędzy osobami uczestniczącymi, przestrzenią, a zaprojektowanym dźwiękiem. Działanie Marcina Dymitera można nazwać aktywną kompozycją lub utworem partycypacyjnym. Bez obecności i zaangażowania uczestniczek i uczestników kompozycja nie udałaby się. Praca łączyła w sobie dostępne technologie (smartfon, kody QR) i ruch, a dzięki instrukcji, która była jednocześnie partyturą przestrzenną, opisującą działanie, wykonana została unikalna kompozycja, skoncentrowana na obecności i zmienności położenia.
Premiera „DŹWIĘK W RUCHU | 04 | eufonia | 23.11.2024” oraz koncert EMITER wieńczący cykl działań odbył się w przestrzeni budynku siedziby BGSW Galerii Kameralnej przy Partyzantów 31a.

Kuratorki programu: Sylwia Starkowska i Małgorzata Różańska
Koordynacja: Aneta Kurzyńska
Identyfikacja graficzna: Kama Sokolnicka
Dokumentacja: Tomasz Giczewski, Ola Kuzemko, Małgorzata Różańska
Współpraca: Maciej Olewniczak, Środowiskowy Dom Samopomocy w Słupsku

Projekt Sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Dofinansowanie z UE: 72 070,00 zł

Organizator: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku
Partner: Miasto Słupsk
Matronat: NN6T
Patronat: Radio Kapitał, Polskie Radio Koszalin / Radio Słupsk

nn6t-logo-podpis-2022
logo PRK (1)
RADIO SŁUPSK NOWE LOGO 05.07.16
RADIO_KAPITAL_LOGO_CMYK

   Projekt traktujemy jako długofalowy proces (współ)pracy z lokalną społecznością. Naszym zamiarem jest stworzenie i utrzymanie stałej relacji z mieszkańcami Podgrodzia, a także przeciwdziałanie wszelkim dyskryminacjom i wykluczeniom.
   Pomysł „PRACOWNI DZIELNICY” zrodził się w efekcie obserwacji życia toczącego się w sąsiedztwie Galerii Kameralnej. Jesteśmy jego pomysłodawczyniami i inicjatorkami. Podgrodzie to dzielnica zmagająca się z szeregiem problemów, w sensie ogólnym, jak i zupełnie jednostkowym. Bogata w zakamarki, podwórka i ogródki, gdzie czas się zatrzymał. Każdy zaułek snuje własne opowieści, które dotychczas jeszcze nie wybrzmiały.
   Przemyślenia na temat dzielnicy zaowocowały latem 2023 roku pierwszymi, dyskretnymi działaniami skierowanymi do społeczności. Ku naszemu zadowoleniu spotkały się z zaciekawieniem mieszkańców. Naturalną więc reakcją jest chęć kontynuacji i rozwijania projektu o różnorodne inicjatywy skierowane i odpowiadające bezpośrednio na potrzeby tej społeczności. Chcemy też sprawdzić jaką rolę może odgrywać galeria sztuki w życiu społecznym mieszkańców. Czy może stać się przestrzenią sąsiedzką? Czy uda nam się nawiązać trwałą relację? Nie wiemy jakie znajdziemy odpowiedzi. Z pewnością jednak będziemy ich poszukiwać.