You are currently viewing PAULINA GROSZ / ZABAWY Z LATAWCAMI / WYSTAWA GALERII JEDNEGO DNIA

PAULINA GROSZ / ZABAWY Z LATAWCAMI / WYSTAWA GALERII JEDNEGO DNIA

Paulina Grosz 
Zabawy z latawcami
wystawa Galerii Jednego Dnia
w ramach Nocy Muzeów 2023

Wernisaż w Noc Muzeów
13.05.2023 /18.00

wstęp wolny
Mała Galeria Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a

Wystawa
13 – 28.05.2023

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy z cyklu Zabawy z latawcami, którego tytuł został zaczerpnięty z instruktażowej książki o latawcach Pawła Elszteina z 1988 roku.

Zespół prac tworzy wgląd w proces składania latawca, ale też ma na celu procesowi właśnie nadać nadrzędną wartość. Zaprezentowane malarstwo odnosi się stricte do linii i plamy, a moją ingerencją w proces było przełożenie funkcji linii przerywanych z instrukcji na intensywność nakładanych na płótno plam. Taka translacja ma dla mnie znaczenie pod kątem interpretacji języka wizualnego, który mówi o relacjach między abstrakcją a figuracją. Powstałe napięcie ma prowadzić do dialogu, który jest szczególnie ważny na drodze dydaktycznej, czym się aktualnie zajmuję pracując z młodzieżą. W malarstwie sprawdzam jak dany kolor rezonuje z jakością materii malarskiej, która czasami przybiera formę i strukturę subtelnej mgły, a niekiedy odbijającego światło kawałka metalowej blachy. /Paulina Grosz/

Prace zostały zrealizowane ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego

 

Paulina Grosz – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje głównie w medium malarstwa i obiektów malarskich. Ostatnie prezentacje to m. in. wystawa „Lot” w gdańskiej Plamie, „Skok przez płot” w Kolonii Artystów w Gdańsku, „Zasypianie”, udział w projekcie Windows 2020 kuratorowanym przez Annę Szynwelską, czyli instalacja „Grudzień” w tirze nad Motławą dla CSW Łaźnia, wystawa finalistów Nowy Obraz/Nowe Spojrzenie w Starej Papierni UAP w Poznaniu, prezentacja indywidualna „Dziesięć ostatnich obrazów”. Laureatka Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Wojciecha Fangora w Gdańsku oraz finalistka międzynarodowego STRABAG Artaward w Wiedniu. Od 2022 słuchaczka w Studium Pedagogicznym na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Aktualnie mieszka i pracuje w Słupsku, m. in. w pracowni rysunku i malarstwa Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Dodaj komentarz