You are currently viewing Odsłonięcie mozaiki / FRAKTAL vol. 2 / w ramach Marszu Równości

Odsłonięcie mozaiki / FRAKTAL vol. 2 / w ramach Marszu Równości

 

 

FRAKTAL

 jest autorskim projektem Michała Żesławskiego – artysty i edukatora, prowadzącego pracownię rzeźby i ceramiki w Centrum Aktywności Twórczej.

Odsłonięcie mozaiki
FRAKTAL vol. 2
w ramach Marszu Równości

15.06.2024 / sobota / godz. ok 15.30
Galeria Kameralna w Słupsku / Partyzantów 31a

Koncepcja / Michał Żesławski

Uwaga!
Godzina odsłonięcia może ulec niewielkiemu przesunięciu, w zależności od czasu przemarszu

Fraktale, z ich zdolnością do powtarzania wzorów na różnych poziomach skali, są jednym z najbardziej intrygujących obiektów w matematyce. Ich unikalna natura, gdzie każda część odzwierciedla całość, znajduje odbicie w wielu aspektach świata naturalnego, od mikroskopijnych komórek po majestatyczne formacje geologiczne.

Projekt mozaiki ceramicznej FRAKTAL po raz pierwszy został zrealizowana w 2021 roku w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czasie lockdownu, gdzie na samoobsługowym stanowisku z instrukcją, mieszkańcy i mieszkanki mogli pozostawić ślad swojej obecności na szkliwionych płytkach.

Drugi obecnie zrealizowany projekt na ścianie zewnętrznej Galerii Kameralnej w Słupsku, będącej jednym z trzech obiektów Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej został zainicjowany 3 czerwca 2023 roku w dniu Pierwszego Słupskiego Marszu Równości jako symbol społecznego i inkluzywnego wymiaru sztuki. Symetryczne obrazy, inspirowane testem plam atramentowych Rorschacha, wykonywane były na utworzonym do tego celu stanowisku w galerii. Działanie polegało na rozprowadzeniu na jednej płytce specjalnie przygotowanej do tego celu farby i połączeniu z drugą, tak aby po ich rozłączeniu powstał symetryczny obraz, który następnie w celu utrwalenia na powierzchni szkliwa musiał zostać wypalony w piecu do ceramiki. Płytki były wykonywane przez okres dwóch miesięcy do wyczerpania ich zapasów. Proces angażujący twórczo, gdzie każdy mógł zostawić swój ślad bez obawy o błąd, jest prostym aktem równości, wspólnoty i pamięci. Każdy obraz, chociaż powstały z tego samego gestu, jest unikatowy, podobnie jak każdy człowiek, a uzyskana w wyniku działania kompozycja, w całości i fragmentach ma charakter abstrakcyjny o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Przede wszystkim jednak jest metaforą społeczeństwa, podobnie jak mozaika będąc zbiorem zarazem podobnych i różniących się elementów tworzących spójną całość.

Nazwanie działania społeczno – artystycznego FRAKTALEM ma wymiar metaforyczny oraz wynika on z odmiennego zachowania płynnej farby na materiale chłonnym jak papier, a innego na gładkich powierzchniach ceramicznego szkliwa, a co za tym idzie, tworzy inną formę wzoru.