Baszta
Czarownic
w Słupsku

al. F. Nullo 8
76-200 Słupsk
tel. / +48 59 841 26 21

wt – nd / 10.00 – 18.00
poniedziałki / nieczynna

Baszta Czarownic została wzniesiona w latach 1411-1415. W XVII wieku basztę obronną przebudowano na więzienie dla kobiet posądzanych o czary. Według dostępnych Źródeł archiwalnych stracono tu 18 kobiet. Pierwszy proces o czary odbył się w 1651 roku a jego ofiarami były dwórki księżnej Anny de Croy – Scholastyka i Runga. Ostatnią ofiarą świętej Inkwizycji była służąca z Rowów – Anna Kosbad. Została uśmiercona w 1714 roku. Do literatury i legend o Słupsku weszła postać Triny Papisten (Kathrin Zimmermann), która zginęła na stosie w roku 1701. W XIX wieku basztę przerobiono na magazyn, a na początku XX wieku było to mieszkanie. W marcu 1945 roku budynek został częściowo spalony przez wojsko rosyjskie. Basztę Czarownic odbudowano i przeznaczono na galerię sztuki w roku 1975. Obiekt ten należy do najstarszych zabytków architektonicznych miasta Słupska.Galeria „Baszta Czarownic” powstała w 1976 roku. Była pierwszą galerią nowopowstałego Biura Wystaw Artystycznych (obecne BGSW). Galeria mieści się w średniowiecznej baszcie, która kiedyś była więzieniem dla kobiet. Galeria ma trzy poziomy. Powierzchnia wystawiennicza wynosi 86m2. W galerii organizowane są wystawy malarstwa, fotografii, małych form rzeźbiarskich, grafiki, rysunku i instalacji przestrzennych.

DO GALERII
OBOWIĄZUJĄ
BILETY WSTĘPU
zgodnie z cennikiem

10 zł  – bilet normalny / na 1 galerię
 7 zł  – bilet ulgowy* / na 1 galerię
 17 zł – bilet normalny / na 3 galerie
 13 zł – bilet ulgowy* / na 3 galerie
 5 zł   – bilet grupowy / na 1 galerię (min. 10 os.)

ze „Słupską Kartą Mieszkańca”
kartą „Z Biblioteką do Kultury”
z ” Kartą Dużej Rodziny”
oraz z „Kartą Turysty”

8 zł  – bilet normalny / na 1 galerię
5 zł  – bilet ulgowy* / na 1 galerię
15 zł – bilet normalny / na 3 galerie
11 zł – bilet ulgowy* / na 3 galerie

ze „Słupską Kartą Dużej Rodziny”
z „Kartą Dużej Rodziny 3+ Gminy Słupsk”
z „Kartą Seniora Gminy Słupsk”

Wejścia bezpłatne
do trzech salonów wystawowych

z „Ustecką Kartą Mieszkańca”
lub dokumentem potwierdzającym
zamieszkanie w Ustce

Wejścia bezpłatne
do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

*Informacje o ulgach i wejściach bezpłatnych u opiekuna ekspozycji na podstawie Zarządzenia Dyrektora BGSW. Wejście przysługuje
za okazaniem stosownych dokumentów / kart

DNIEM BEZPŁATNEGO WSTĘPU na wystawy w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej jest CZWARTEK. Informujemy jednocześnie, że w tym dniu nie mogą odbywać się zajęcia dla grup zorganizowanych LEKCJE O SZTUCE i ZABAWY ARTYSTYCZNE.

 PLAN GALERII / PARTER | I PIĘTRO | II PIĘTRO