You are currently viewing Noc Muzeów – 16 maja 2015

Noc Muzeów – 16 maja 2015

Noc Muzeów 2015
16 maja 2015

 

Tradycyjnie jak co roku
tej jednej nocy nie warto iść wcześnie spać.
Zobacz co przygotowała Bałtycka Galeria Sztuki
Współczesnej na tegoroczną Noc Muzeów w Słupsku i Ustce
pod hasłem „Dla każdego coś twórczego”.

W programie atrakcje dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin.

 

Baszta Czarownic:
Baszta Czarownic, ul. F. Nullo 8, Słupsk

20.00-24.00 – odkrywanie tajemnic Baszty Czarownic.
Piwnica – dawne więzienie kobiet posądzanych o czary.

do godz. 24.00 – wystawa Tomasza Ciecierskiego „Abitare”
Wystaw cyklu kolaży Tomasza Ciecierskiego „Abitare”. Tytuł projektu odnosi się do etymologii włoskiego słowa „abitare”, co oznacza „mieszkać”, a jednocześnie nawiązuje do nazwy słynnego włoskiego magazynu poświęconego architekturze oraz wnętrzom.
Tomasz Ciecierski urodził się w 1945 roku w Krakowie. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Malarz, autor rysunków, kolaży i fotografii. Dyplom uzyskał w 1971 roku w pracowni prof. Krystyny Łady-Studnickiej. W latach 1972-1985 był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1999 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa za dorobek twórczy. Współpracuje z Galerią Foksal
w Warszawie, Wetering Galerie w Amsterdamie i Galerie Hansa Strelow w Düsseldorfie. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Twórczość artysty jest refleksją nad istotą malarstwa. W jego pracach ważną rolę odgrywają elementy rysunku, grafiki, fotografii, które zestawia z obrazami. Odchodząc od tradycyjnie pojmowanego malarstwa, tworzy reliefowe kompozycje, które powstają poprzez warstwowe nałożenie na siebie samodzielnych obrazów. Malarstwo Ciecierskiego, oparte na cyklach, jest swoistym „Traktatem
o malarstwie” – traktatem, który nie ma końca i powstaje w procesie życia artysty. Staje się on dowodem organicznego związku jego jako artysty i malarstwa jako niezbywalnej substancji życia. Ten trwały stan powoduje, że malarstwo nie jest jednak tautologią
i jedynie rozważaniem o medialnym charakterze malarstwa ale staje się transformacją istnienia zapisaną w „obrazie”. Artysta proponuje refleksję opartą na narracji zawierającej ciągłe rozważania nad istotą malarstwa. W jego mniemaniu, to idealne medium musi podlegać ciągłej weryfikacji, tak aby jego istota mogła się nieustannie aktualizować. Stad też proces idealizacji malarstwa i jednocześnie jego demistyfikacji. „Ja po prostu chcę, żeby to ciągle było malowanie – mówi Ciecierski – żeby to było o malowaniu i o procesie malowania, nakładania – i to wszystko. A ostatecznego celu naprawdę nie widzę. Nie widzę takiego punktu, do którego dojdę i potem już można umierać. Dla mnie to właściwie ciągle jest nieokreślone, być może dlatego maluję i ciągle dochodzę do tego samego, ale ciągle
z innych stron”. Stąd też cykle prac, będące komentarzem do własnej twórczości np. obrazy nawarstwiające się na obrazach, obrazy na reprodukcjach własnych obrazów, fotograficzne zapisy obrazów, farb, dokumentacja zlewu, w którym artysta myje pędzle i rozmaite zestawienia obrazów pejzaży z fotografiami.

20.00-24.00 – pokaz wizualno-dźwiękowy przed Basztą Czarownic
Projekt audio wizualny w stylistyce dark ambientowej. Celem jest stworzenie „muzyki otoczenia”.  W przeciwieństwie do głównego gatunku ambientu, gdzie muzyka miała być przyjemna, relaksująca, dark ambient jest muzyką mroczną, która może wywoływać strach, przerażenie, niepokój lub uczucia smutku i melancholii. Poza oprawą dźwiękową wyświetlane będą zdjęcia. Autorem projektu jest Arek Sroka (ArosAnder). Pochodzący ze Słupska producent muzyczny „Ander” inspiruje się wieloma gatunkami muzycznymi, w 2014 roku można było go usłyszeć na najnowszej płycie Jakuba „Noxa” Ambroziaka. Wcześniej był częścią elektronicznej grupy FWWM (Fire Walk With Me), a jedna z ich piosenek, „Organic”, została wydana na specjalnej konkursowej kompilacji przygotowywanej przez radiową TRÓJKĘ. Uczestniczył w wielu projektach pobocznych. Jak dotąd wydał trzy długogrające albumy w tym tegoroczny dobrze przyjęty
„KALPA VIGRAHA”.

Galeria Kameralna:
Galeria Kameralna, ul. Partyzantów 31a, Słupsk

20.00-24.00 – wystawa Hectora Solari „Regarding the war”
Héctor Solari – urodzony w 1959 r. (Montevideo). Artysta wizualny posługujący się technologią wideo, grafiką, rysunkiem i fotografią. Studiował architekturę i sztukę w Montevideo i Lucca (Włochy) w pracowniach Luisa Camnitzera i Davida Finkbeinera. Od 2000 r. zajmuje się głównie sztuką wideo. Brał udział w wielu wystawach m.in. w: Museo Reina Sofia w Madrycie, Museo de Arte Moderno de Bogota (Kolumbia), Museo de Arte Moderno de Buenos Aires, Galeria Sektor I w Katowicach, Museo Nacional de Artes Plásticas de Montevideo, Haus der Kunst w Monachium, Muzeum Germańskie, Norymberga, Centro Cultural Español, Montevideo, Itau Cultural, Rio de Janeiro, Itau Cultural, San Paulo, Museo de la Memoria, Montevideo, Hellerau Zeigenössischen Zentrum der Künste Dresden, Drezno. Héctor Solari mieszka i pracuje w Dreźnie.
Artysta tworzy swoje prace w oparciu o fotografię, rysunek
i technologię wideo. Prace te spaja problematyka śmierci, która ujawnia się na dwóch poziomach: referencyjnym i interpretacyjnym. Ta podwojona optyka śmierci pokazuje jak dalece Tanatos stał się dzisiaj składnikiem i potencją ludzkiego doświadczenia. Artystyczna manipulacja dokumentem (w tym wypadku jest to fotografia)
i fikcjonalizacja rzeczywistości stają się pośrednio komentarzem do perspektywy, jaką narzuca współczesność np. w widowiskach typu reality-show, a także retoryka mass mediów.

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce:
NOC OTWARTA Z CAT
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a

18.00 – 20.00 – Warsztaty „Rainbow Window” – prowadzenie Matthew Bamber
Okno – to główny motyw twórczości Matthew Bambera.
Warsztaty skierowane do dzieci, podczas których zostaną wykonane autorskie okna tęczowe.
Matthew Bamber pochodzi z Anglii i od początku kwietnia przebywa w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce na rezydencji artystycznej realizując swój fotograficzny projekt.
Zajęcia będą tłumaczone na język polski. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy: 59 814 52 95

19.30 – 21.00 – Gotowanie z Agatą Bielską: „Żywe kultury –
społeczne laboratorium fermentacji”
Projekt zapoczątkowany 14 maja w Ustce, angażujący bezpośrednio mieszkańców miasta.
Projekt polega na badaniu możliwości wykorzystania probiotycznych kultur bakterii do tworzenia kultury żywej i zawierania więzi międzyludzkich. Czy bakterie mogą zbliżać ludzi do siebie? Czy bakterie mogą pomóc tworzyć kulturę która nas ożywia i angażuje? Czy działanie probiotyczne bakterii ogranicza się tylko do zdrowia jelit, czy też możemy wykorzystywać je do leczenia i ożywiania całych społeczności?
'Ważne jest, by zrozumieć że fermentacja jest naturalnym fenomenem o zasięgu znacznie szerszym niż praktyki kulinarne. Komórki
w naszym ciele mają zdolność fermentacji. Innymi słowy, ludzie nie wymyślili lub stworzyli fermentacji; bardziej prawdziwe jest twierdzenie, że fermentacja stworzyła nas’ – Sandor Ellix Katz
Agata Bielska – (1984) artystka wizualna, animatorka kultury, aktywistka kuchenna, inicjatorka działań społecznych, absolwentka ASP w Łodzi (Dyplom z multimediów w pracowni prof. Konrada Kuzyszyna).Laureatka nagrody Prezydenta Wrocławia w 10. Konkursie Gepperta, we Wrocławiu w 2011 roku. Tworzy zarówno video-instalacje, jak i buzujące fermenty. Zajmuje się także malarstwem, performance, sztuką w przestrzeni publicznej. Fascynuje ją kontemplowanie codzienność, proste działania i powtarzalność, która tworzy rytm życia. Uczestniczka ponad 20 wystaw indywidualnych
i zbiorowych.

20.00 – oprowadzenie po wystawie Tomasza Barana „Spiegel im spiegel” – oprowadza Przemysław Chodań
Tomek Baran urodził się w 1985 roku w Stalowej Woli, mieszka
i pracuje w Krakowie. Dyplom uzyskał w 2010 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Wystawy indywidualne jego prac odbyły się między innymi w Bunkrze Sztuki, Galerii AS, Galerii Delikatesy w Krakowie, Galerii MDS we Wrocławiu. Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.
W 2010 roku odbył rezydencję w Montrouge, a w 2012 został laureatem międzynarodowej nagrody Strabag Artaward. Laureat wyróżnienia czasopisma „Art&Business” podczas 10. Konkursu Gepperta (2011). Mieszka i pracuje w Krakowie.
Ten młody znakomity malarz, który dał się do tej pory poznać dzięki niezwykłym obrazom nawiązującym do sztuki abstrakcjonistów ekspresyjnych, ukazuje zaangażowanie w coś, z czym malarstwu nie jest po drodze – spektakl, przestrzeń i tymczasowość. Dlatego też ta wrażliwość na przestrzeń oraz poszukiwanie powiązań pomiędzy światłem a kolorem przywodzą na myśl raczej działania Olafura Eliassona, który bada mechanizmy percepcji, angażując widza w swój spektakl, aniżeli statyczne obrazy abstrakcjonistów.

20.00 – 24.00 – Galeria Jednego Dnia – Tomasz Keler
– wystawa fotografii
Tomasz Keler – społecznik, fotograf, autor krótkometrażowych filmów dokumentalnych poświęconych m.in. problemom osób niepełnosprawnych i działalności organizacji pozarządowych. Na co dzień pracuje w Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku jako doradca ds. formalno-prawnych NGO oraz koordynator projektów społecznych. Fotoreporter i fotoedytor ukazującego się od 2007 roku czasopisma „Kurier Obywatelski”. Autor kilkudziesięciu fotoreportaży społecznych, publikowanych m.in. w NGO.pl,  OBYWATELSKI.SLUPSK.PL, PRESTIŻ. Laureat kilku konkursów fotograficznych m.in. Sony World Photography Awards 2012.

20.00 – 22.00 – Warsztaty budowania domków szachulcowych
– Pracownia Rzeźby i Ceramiki
Warsztaty skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas zajęć będzie można zapoznać się z metodą budowania rzeźby z  nakładanych na siebie płatów gliny. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy:     
Michał Żesławski, [email protected], 530 558 750

20.00 – 21.30 – „Film na ulicy” – Pracownia Filmu:
Wieczór otwartej Pracowni Filmu, podczas którego każdy może przyjść i zobaczyć jak wygląda i co kryje pracownia: kamery, lampy, laptopy z oprogramowaniem do edycji filmów i fotografii. Będzie można zobaczyć również etiudy i materiały wideo z warsztatów filmowych. Dzięki zainstalowanej kamerze wyświetlony zostanie obraz przed budynkiem „na żywo”. Wszyscy chętni będą mogli stanąć przed obiektywem i poczuć się przez chwilę jak gwiazdy telewizji. Prowadzący odpowie także na wszystkie pytania dotyczące pracy z kamerą czy montażu.

20.30 – „Dźwiękowe improwizacje” Muchozol Turbo i Tutto Svendita
Improwizacja muzyczno-tekstowa w wykonaniu Muchozol Turbo i Tutto Svendita.
Muchozol Turbo – Konrad karpowicz, muzyk, poeta, nauczyciel języka angielskiego, poszukiwacz tego, czego znaleźć nie można, a co jedynie może przyjść samo. Towarzyszenie Tutto Svendita. Grażyna Brzozowska – miłośniczka literatury, nauczycielka i aktorka poszukująca różnych form wyrazu w sztuce poprzez język, dźwięk, muzykę i obraz.

21.30 – 23.00 – projekt fotograficzny „Mroczny portret nocny”
– Pracownia Obrazu i Dźwięku:
Działanie skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas którego będzie można zrobić sobie portret, a następnie przy pomocy wolontariuszy przeobrazić w dowolny sposób w profesjonalnym programie graficznym. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp bezpłatny.
Obowiązują zapisy:     
Krzysztof Tomasik, [email protected], 515 089 686

23.00 – Bałtycka Kronika Filmowa
Projekcje filmowe przed budynkiem.
– słodkie poczęstunki i inne pyszności

WSTĘP WOLNY!  ZAPRASZAMY!

 

Patronat honorowy:
Jacek Graczyk, Burmistrza Miasta Ustka

Logo Miasta Ustka

Patronat medialny:

serwis glosu pomorza        glos pomorza       dziennik-baltycki

radio_gdansk         logo_radio_koszalin1          ustka24

 

Dodaj komentarz