You are currently viewing „Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina”

„Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina”

„Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina”

Fot. – „Stopniowanie. Rozwój osobisty” 2010, Tomasz Rogaliński

wernisaż: 22 marca 2013, godz. 18.00
Galeria Kameralna

wystawa będzie czynna do 20 kwietnia 2013 r.

Galeria Kameralna, Słupsk, ul. Partyzantów 31a

 

Kurator: Ryszard Ziarkiewicz
Współpraca kuratorska: Andrzej Ciesielski
Organizator: Galeria Scena (Centrum Kultury 105 w Koszalinie), Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku
Współpraca: Fundacja Moje Archiwum, Stowarzyszenie Upiększania Miasta „Warsztat Koszalin”

IDEA
Sztuka rozwija się nie tylko w dużych ośrodkach. Potwierdza to film „Artyści z Koszalina”, 45 minutowy fabularyzowany dokument o środowisku sztuki nowoczesnej w Koszalinie*. Znany czeski fotograf Karel Cudlín przyjeżdża do Koszalina, aby stworzyć serię zdjęć w nadmorskiej scenerii. Przypadek sprawia jednak, że jego przewodnikami zostają alternatywni artyści związani z Galerią SCENA: Andrzej Ciesielski, Robert Knuth, Weronika Teplicka, Tomasz Rogaliński, Zdzisław Pacholski. W związku z tym plan jego podróży musi się znacznie zmienić.
Film jest częścią wystawy pod równie banalnym tytułem „Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina?” przygotowanej przez Galerię Scena do pokazu w różnych ośrodkach sztuki w Polsce. Ta zaskakująca prezentacja jest próbą nawiązania dialogu z centrum i jednocześnie optymistyczną manifestacją „prowincjonalnej Polski”, przywołaniem prawa do pamięci, szacunku i uznania.
Wystawa „Niepoprawna sztuka peryferii..” prezentuje najnowsze osiągnięcia grupy artystów skupionych przy Galerii Scena działającej w Koszalinie od 2006 roku. Prezentacja przygotowana przez Ryszarda Ziarkiewicza i Andrzeja Ciesielskiego jest zaskakująca z dwóch powodów: po pierwsze odsłania przed szerszą publicznością oryginalną, nowoczesną twórczość artystów nieznanych poza samym Koszalinem, po drugie ukazuje aktywną kontynuację tradycji awangardy, której eksperymenty na plenerach w Osiekach pod Koszalinem (1963-1981) tak dobitnie zaznaczyły się w historii sztuki polskiej XX wieku.
* Film w reżyserii Przemka Młyńczyka – jednego z założycieli i przewodniczącego Zarządu Fundacji Młodego Kina, od 1992 roku organizującej Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy Euroshorts, autora m.in. dokumentu „Sędzia Główny”

ARTYŚCI:

– Andrzej Ciesielski
– Michał Ciesielski
– Kamil Jurkowski
– Robert Knuth
– Przemysław Młyńczyk
– Zdzisław Pacholski
– Anna Szklińska
– Weronika Teplicka
– Aleksandra Włodarczyk
– Stanisław Wolski
– Andrzej Golec

Integralną częścią wystawy jest zbiór plakatów i fotografii i wydruków związanych z działalnością Galerii Scena w latach 2006-2011 oraz plansze archiwalne z Fundacji Moje Archiwum

Dodaj komentarz