You are currently viewing Mutant Goat / Ola Kozioł i Andrew Dixon / koncert

Mutant Goat / Ola Kozioł i Andrew Dixon / koncert

Ola Kozioł i Andrew Dixon
Mutant Goat

Koncert / 16 marca 2018 / g. 17.00
Baszta Czarownic / al. F. Nullo 8 / Słupsk

Mutant Goat to projekt artystki wizualnej, performerki i kultywującej śpiew tradycyjny Oli Kozioł (Łódź, Polska) i Andrew Dixona (Londyn, UK), który gra na big-sticku, własnoręcznie zbudowanym monochordzie będącym współczesną wersją tubmaryny. Spotkali się za sprawą Joanny Rajkowskiej (partnerki Andrew), która zaprosiła Olę do Londynu, by ta współtworzyła swoim głosem jej performance „Song from the Workhouse”. To spotkanie połączyło dwa elementy: „biały głos” czyli śpiew typowy dla muzycznej kultury folkowej Europy Środkowej i Wschodniej oraz buczenie i nad-pod-dźwięki produkowane przez instrument jednostrunowy. I jedno i drugie jest prawdopodobnie wyjątkowe. Mimo, że istnieje dźwiękowe i muzyczne dziedzictwo w odniesieniu do każdego z elementów duetu i możliwe są wszelakie porównania, to przynajmniej na poziomie świadomości, nie miała miejsca żadna bezpośrednia inspiracja. Element nieprzewidywalności jest udziałem zarówno wykonawców jak i publiczności Mutant Goat, co może nieco przypominać spektakle Dada. I tak jak ruch Dada wzrastał w odrazie do I wojny światowej, tak Mutant Goat nawiązuje do idei pradźwięku zbliżającego się, postludzkiego świata. Przesilenia naszego teraz.

W 2016r. nakładem wydawnictwa Nasze Nagrania ukazał się album Yonder.   https://mutantgoat.bandcamp.com/releases

 „Mutant Goat, przybiera wielce unikalną formę daleko posuniętej interpretacji muzyki tradycyjnej. Oparty na pierwotnych instynktach i prymitywnych dźwiękach, łapie za gardło brutalną surowością, osacza nastrojem, a jednocześnie staje się źródłem intymnego przeżycia.” (1uchem / 1okiem)

Yonder jest albumem przejmującym, poruszającym, a przede wszystkim przeraźliwie smutnym. W tym smutku kryje się piękno oraz przestroga, w końcu to list z przyszłości. Czasem od pierwszego kontaktu, wiadomo, że obcuje się z dziełem wybitnym. I tak jest w przypadku Yonder.” (Na obrzeżach)

Jeśli muzyka Hildegardy z Bingen, była statyczna instrumentalnie, jednocześnie przecząc statyce chorału gregoriańskiego i w ten sposób próbując oddać niebiańskie uniesienia, tak Mutant Goat to muzyka czyśćcowa.” (Kultura Staroci)

Koncert w Baszcie Czarownic w Słupsku będzie pierwszym koncertem Mutant Goat w 2018 r.

Do tej pory koncerty odbyły się: Konteksty-Festiwal Sztuki Efemerycznej, Sokołowsko; Lokal, Łodź; Carnglaze Caverns, Liskeard, UK; Nine Ladies Circle, UK; Gage Gallery, Sheffield, UK; Galeria Wschodnia, Łodź; Stary Fordon, Bydgoszcz; BWA Katowice; Księgarnia/Wystawa, Kraków.

Dodaj komentarz