You are currently viewing MARZENA GRUSZCZYŃSKA / Raport wzoru / w ramach rezydencji artystycznej

MARZENA GRUSZCZYŃSKA / Raport wzoru / w ramach rezydencji artystycznej

MARZENA GRUSZCZYŃSKA
Raport wzoru
w ramach rezydencji artystycznej

wernisaż
21.02.2019 / 17.00

wystawa
22 – 26.02.2019
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a / Mała sala / I piętro

„Raport wzoru / Repeat pattern” jest efektem moich twórczych poszukiwań w obszarze ceramiki artystycznej i projektowania wzorów dla branży włókienniczej. Jestem stypendystką programu MNiSzW „III edycja doktorat wdrożeniowy” i od października 2018 roku realizuję program studiów doktoranckich na Międzywydziałowych Studiach Doktoranckich na ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Jednocześnie pracuję jako projektant w firmie AxPro Carpets sp. z o.o.– wiodącego producenta wykładzin i dywanów w Polsce.

Celem moich projektów i działań artystycznych jest łączenie obu obszarów dla wykreowania nowatorskich koncepcji wzorów włókienniczych. Stosowane zabiegi artystyczne wzajemnie się przenikają, dając inspirację do działań w różnych mediach. Łącząc te dwa światy, chcę wykreować nowe wartości, estetyczne inspirujące i wzajemnie uzupełniające się – w efekcie budujące nieoczywiste reinterpretacje różnych wątków z pozoru dalekich sobie obszarów. Wskazane w tytule wystawy pojęcie raportu wzoru odnosi się do powtarzalnego fragmentu wzoru – detalu, który wielokrotnie multiplikowany buduje wrażenie całości i ciągłości. Koncepcja wystawy stanowi dla mnie refleksję nad zmiennością form, ich funkcją, jest rodzajem impresji estetycznej. Prezentowany na wystawie cykl prac to swoisty zapis emocjonalny, a choć zogniskowany jest przede wszystkim wokół procesów warsztatowych, stanowi pomost między różnymi i wydawałoby się, dalekimi sobie światami materii i znaczeń. (Marzena Gruszczyńska)

Marzena Gruszczyńska – ur. w 1989 roku w Szczawnicy. Ukończyła Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu (ceramika użytkowa). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. we Wrocławiu (Sztuka i Wzornictwo Ceramiki), oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (Kulturoznawstwo). W swojej praktyce artystycznej działa głównie w obszarze ceramiki i rzeźby oraz wzornictwa przemysłowego dla branży włókienniczej.

Dodaj komentarz