You are currently viewing MARINA TALUTTO / DYM / REZYDENCJA ARTYSTYCZNA REALIZOWANA W RAMACH WSPÓŁPRACY POLSKO – UKRAIŃSKIEJ DLA UCHODŹCZYŃ Z UKRAINY I ICH RODZIN

MARINA TALUTTO / DYM / REZYDENCJA ARTYSTYCZNA REALIZOWANA W RAMACH WSPÓŁPRACY POLSKO – UKRAIŃSKIEJ DLA UCHODŹCZYŃ Z UKRAINY I ICH RODZIN

Marina Talutto
Dym
Rezydencja artystyczna realizowana w ramach współpracy
polsko – ukraińskiej dla uchodźczyń z Ukrainy i ich rodzin

Kuratorka / Weronika Teplicka

 

Wernisaż
5.05.2022 / 17.00

Wystawa
6.05 – 11.05.2022
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a

 

Projekt „Dym”odnosi się do osobistej historii dotyczącej mnie, mojej rodziny i obywateli mojego kraju. Jest opowieścią o przymusowej ucieczce z Ukrainy z powodu niszczycielskich działań rosyjskich sił wojskowych.

Dym jest konsekwencją ataków sił wroga rakietami i pociskami.
Dym to wojna.
Dym to strach.
Dym jest niewiadomą.
Dym to ból, cierpienie i śmierć.
Za dymem kryje się niepewność i rozpacz.

Czarno-białe płaszczyzny z obrazami dymu wydają się zastygać w ruchu, odwołują się do niepewności o przyszłość – do niepewności egzystencji.

Zostałyśmy zmuszone do ucieczki do innego kraju – to jest druga strona dymu.
Gdy dym się rozproszy – widać totalne zniszczenie własnej ziemi i miejsca zamieszkania.
I to jest wielki strach.
Dym jest świadectwem wojny.
Odczucie ucieczki z miejsca wydarzeń zostanie zapamiętane na zawsze.

 

Kiedy realizowałam projekt, dołączyła do mnie moja 5-letnia córka. Stworzyła własny rysunek swojego wspomnienia ucieczki.

Instalacja z szamotu odzwierciedla obraz ojczyzny, przez pryzmat mojej i mojej córki wizji strachu. Pęknięte płaszczyzny z wojskowymi jeżami wywołują niszczące uczucie strachu i bólu mojej rodziny i mojego kraju. (Marina Talutto)

 

Marina Talutto urodziła się w Kijowie w 1982 roku. Ukończyła Państwowe Liceum Artystyczne im. Tarasa Szewczenki oraz Narodową Akademię Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie na Ukrainie. W 2010 roku otrzymała stypendium programu stypendialnego Ministra Kultury Gaude Polonia. Brała udział w projekcie „Premonionion: Ukrainian Art Now” w Saatchi Gallery (Londyn). Jest aktywną uczestniczką wielu wystaw i projektów artystycznych na Ukrainie i za granicą.

 

Zdjęcia / Krzysztof Tomasik

Dodaj komentarz