You are currently viewing Jarosław Perszko, ODDECH

Jarosław Perszko, ODDECH

JAROSŁAW PERSZKO
Oddech

Otwarcie projektu:
18 marca 2016, godz. 18.00
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce,
ul. Zaruskiego 1a

Do końca sierpnia można współtworzyć obiekt.

Projekt Jarosława Perszko Oddech umożliwia aktywny w nim udział wszystkich widzów.
Artysta przygotował rodzaj dużego szklanego naczynia, w którym zbierane są oddechy uczestników projektu. Wystarczy napełnić swoim oddechem specjalną foliową torebkę, podpisać i włożyć do szklanego pojemnika. Na torebce z własnym oddechem można umieścić także swoją krótką wypowiedź zawierającą refleksję, ekspresję lub marzenie. Tak właśnie spontanicznie postępowali uczestnicy ubiegłorocznej wersji tego projektu prezentowanej na wystawie „Co jest społeczne?” w CSW Zamku Ujazdowski w Warszawie. Zapisane na „oddechach” słowa i rysunki tworzyły rodzaj zbiorowego portretu ich autorów. Jednak i same oddechy zamknięte w folii ważne są też jako składniki specjalnego rodzaju rzeźby, stopniowo powstającej dzięki aktywności uczestników. Jarosław Perszko niejednokrotnie już z powodzeniem czynił proces powstawania przestrzennego obiektu istotnym i inspirującym elementem swoich prac. I tym razem z ufnością umożliwia widzom, by stali się także uczestnikami artystycznego projektu. By zatrzymali uwagę na jednym własnym oddechu, najprostszej i najbardziej podstawowej relacji ze światem, w którym realnie istnieją.
Grzegorz Borkowski

 

Jarosław Perszko – ur. w 1962 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem w 1989 roku w Pracowni Rzeźby prof. Hanny Brzuszkiewicz. W latach 1989-90 asystent prof. Adolfa Ryszki w Zakładzie Rzeźby UMK w Toruniu. Od 1997 roku pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Obecnie kierownik Katedry Architektury Wnętrz tejże uczelni.

Zajmuje się rzeźbą, instalacją i performace. Liczne realizacje scenograficzne dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego oraz widowisk muzycznych. Animator kultury, współorganizator i uczestnik warsztatów twórczych m.in. z Laboratorium Edukacji Twórczej CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualny i problemowych w Polsce, Francji, Szwecji, Portugalii , Niemczech i na Ukrainie. Liczny udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, oraz zbiorach prywatnych we Francji, Szwecji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i Polsce.

Dodaj komentarz