You are currently viewing HANNA OBORSKA / PORTRET PRZEZ WOJNĘ. ODCISK / REZYDENCJA ARTYSTYCZNA REALIZOWANA W RAMACH WSPÓŁPRACY POLSKO – UKRAIŃSKIEJ DLA UCHODŹCZYŃ Z UKRAINY I ICH RODZIN

HANNA OBORSKA / PORTRET PRZEZ WOJNĘ. ODCISK / REZYDENCJA ARTYSTYCZNA REALIZOWANA W RAMACH WSPÓŁPRACY POLSKO – UKRAIŃSKIEJ DLA UCHODŹCZYŃ Z UKRAINY I ICH RODZIN

Hanna Oborska
Portret przez wojnę / Odcisk
Rezydencja artystyczna realizowana w ramach współpracy
polsko – ukraińskiej dla uchodźczyń z Ukrainy i ich rodzin

Kuratorka / Weronika Teplicka

 

Wernisaż
27.04.2022 / 17.00

Wystawa
28.04 – 04.05.2022
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a

 

Projekt kolaży fotograficznych „Portret przez wojnę” realizowany podczas rezydencji artystycznej wzywa do nakreślenia paraleli pomiędzy życiem po wojnie rozpoczętej 24 lutego w Ukrainie, a spokojnym życiem przed wojną z rosją. Portretuję kobiety – uchodźczynie, zmuszone do opuszczenia z dziećmi swojego kraju – Ukrainy i udających się do krajów europejskich, takich jak Polska, Niemcy, Francja i Szwajcaria.

Fotokolaże składają się z portretów kobiet i dzieci w zestawieniu ze zdjęciami zniszczonych domów w Kijowie, Buczy, Borodyance, Charkowie wykonanych przez ukraińskich fotografów: Pavel Bagmut, Svetlana Savelieva, Jeka Kotenko.

Zależy mi na pokazaniu przez moją twórczość sposobu w jaki wojna dotarła do mojego kraju i na zawsze zmieniła nasze życie.

Drugi projekt „Odcisk” został wykonany w pracowni ceramiki. Na kwadratowych glinianych płytkach wykonałam odlewy rzeczy zabranych ze sobą przez kobiety i dzieci, takich jak klucze, paszport czy biżuteria, zabranych ze sobą chwilę przed ucieczką. Każdy z odcisków rzeczy ma swój kolor, kolor tracący swoje nasycenie podczas podróży i ucieczki przed wojną. Integralną częścią projektu są odlewy rąk ludzi pomagających wyciągnąć nas z wojennego chaosu, ręce pomagające wszystkim naszym kobietom i dzieciom w Polsce. (Hanna Oborska)

 

Hanna Oborska – urodziła się w 1980. Ukończyła Wydział Fotografii, Wydział Ceramiki oraz Wydział Pedagogiki Więziennej z Dziećmi Specjalnymi. Przez długi czas uczestniczyła w programie artystycznym z Arsenałem Sztuki w ramach międzynarodowego wsparcia dzieci z autyzmem i zespołem Downa. Zajmuje się działalnością kuratorską w ramach Festiwalu Białych Nocy, na którym co roku swoją sztukę prezentuje około 30 malarzy, rzeźbiarzy, artystów cyfrowych i twórców instalacji.

Dodaj komentarz