Wernisaż:24 października 2014, godz. 18.00
Baszta Czarownic
wystawa będzie czynna do 11 listopada 2014 r.
Fion Gunn niedawno pełniła po raz piąty rolę kustosza serii irlandzko – chińskich wystaw sztuki zatytułowanych Big Small: ‘IRISH WAVE 2014’, stanowiących część wystawy Festiwalu irlandzkiego w zarówno Pekinie, jak i Szanghaju. Prowadziła IRISH WAVE w Chinach od 2010 roku, i jest pierwszą artystką irlandzką, której dzieło zdobi miasto Zhangjiakou (rzeźba wykonana ze stali nierdzewnej – sierpień 2012)
Dorobek artystyczny Gunn można obejrzeć na www.fiongunn.org oraz www.bigsmallartists.com
Reprezentuje ją The Barbara Stanley Gallery w Londynie.
W ramach tej ekspozycji Gunn eksploruje temat zmieniającego się oblicza globalnej / kulturowej turystyki, tego jak zagłębiamy się w nią z naszymi osobistymi oraz społecznymi historiami, wymiarami rzeczywistości, w których żyjemy, a także doświadczeniami płynącymi z obcowania z nieznanymi, często bardzo odmiennymi kulturami. Eksploracja ta ma wydźwięk metaforyczny: nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość stają się „różnymi krajami” w trakcie naszej podróży w czasie. Odwiedzając przeszłość, jesteśmy turystami w naszym własnym życiu, oraz w życiu ludzi nas otaczających, doświadczamy jednocześnie uczucia przemieszczenia, żalu, straty, a także obcujemy z wyidealizowanymi wspomnieniami.
W czasie, kiedy Europa wydaje się wskrzeszać podziały kulturowe, dawne rany i stare zatargi, musimy pamiętać o szkodach wyrządzonych tak wielu społecznościom podczas wieków wojen, czystek etnicznych oraz tragedii tych, którzy musieli z tych powodów opuścić swoje domy. Nowe pokolenia, niepomne prawdziwej ceny tych konfliktów, stoją w obliczu ryzyka ponownego wpadnięcia w śmiertelne objęcia wojny.
Wykorzystując techniki malarskie w połączeniu z wizualizacją cyfrową, fotografiami osobistymi, jak również obrazami z książek oraz materiałami internetowymi, „Timeline Tourist” łączy aspekty prywatne z publicznymi w celu stworzenia opowieści, która ma wydźwięk zarówno osobisty jak i uniwersalny.
Rdzeń wystawy stanowi historia Ustki, miasta leżącego w województwie Pomorskim, którego surowe wybrzeże, oraz historyczne miasta Gdańsk i Szczecin, historia wojennych zawieruch, brutalnych przesiedleń oraz ciągłego nakreślania od nowa jego granic, w znaczący sposób podkreślając jej znaczenie oraz wagę.
Dla Gunn, znanej ze swojego zaangażowania w międzykulturową współpracę pomiędzy Chinami i Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. staż rezydencki artystów w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej jest bardzo istotna formą nawiązywania relacji z odbiorcami ze Wspólnoty Europejskiej.