You are currently viewing „Co z konkursami?” otwarta dla publiczności rozmowa towarzysząca „RYBIEMU OKU”

„Co z konkursami?” otwarta dla publiczności rozmowa towarzysząca „RYBIEMU OKU”

Rozmowa z udziałem: Łukasza Jastrubczaka, Agnieszki Kilian, Bogny Świątkowskiej, Weroniki Teplickiej, Jaro Vargi.

21.11.2024 godz. 18:00 BGSW: Galeria Kameralna, Partyzantów 31a w Słupsku

 Rybie Oko wystartowało w 2001 roku jako wystawa „artystów najmłodszego pokolenia”. Kolejne edycje miały charakter wystaw opartych na kuratorskich poszukiwaniach oraz, co ciekawe, otwartych dyskusjach.

Dopiero z czasem ewoluowało w stronę konkursu w którym przyznawano nagrody, wyłaniając osoby zwycięskie. Jednak taki model, oparty na rywalizacji, jest już od dłuższego czasu podważany jako przejaw logiki neoliberalnej. Jednym z głośniejszych przykładów sprzeciwu wobec rywalizacji była postawa nominowanych do Nagrody Turnera w 2019 roku: Lawrence Abu Hamdan, Helen Cammock, Oscar Murillo i Tai Shani. Artystki i artyści poprosili o nie wyłanianie zwycięscy i podzielenie nagrody pomiędzy nich. W otwartym liście do jury pisali, że świat sztuki w czasach tak licznych kryzysów i podziałów nie powinien podzielać tej logiki opozycji zwycięski – pokonany. Innym przykładem jest wystawa “pokonkursowa” nagrody Jindřicha Chalupeckýégo w praskiej Galerii Narodowej. Team kuratorski, Anetta Mona Chişa & Jaro Varga, zdecydował pokazać prace wszystkich osób, które się zgłosiły. Wystawa All That Is Solid Melds in the Air (Praga, 2022) była się więc gestem radykalnym, podważającym istotę wyboru, selekcji.
Przykłady te będą punktami odniesienia do rozmowy, jaki sens mają dzisiaj konkursy? Czy zaprzeczenie logiki wyboru, przekładania jednego nad drugie, nie jest proponowaniem iluzji? Na ile konkursy (stojące za nimi instytucje) mogą być bardziej moderatorami sytuacji?

Łukasz Jastrubczak – artysta, współkurator Festiwalu Sztuki “Młode Wilki”, jednego z najważniejszych w Polsce przeglądów młodej sztuki, który ma charakter konkursowy. Pracuje na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuki, gdzie prowadzi Pracownię Działań Interdyscyplinarnych. Razem z Krzysztofem Kaczmarkiem współtworzy grupę artystyczną “Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek”, z kolei z Małgorzatą Mazur prowadzi w Szczecinie instytucję „CentrumCentrum” zajmującą się sztuką i filozofią. Jest laureatem nagrody „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank w 2013 roku.

Agnieszka Kilian – kuratorka, autorka i redaktorka publikacji. Jej praktyka koncentruje się na długofalowych programach kuratorskich. Łącząc formaty wystaw i programów edukacyjnych, poszukuje nowych modeli instytucjonalnych, które będą miały charakter emancypacyjny i inkluzywny. Współpracowała m.in. z berlińską instytucją zarządzaną kolektywnie, nGbK, oraz oddolną inicjatywą Moabit Mountain College. Od sierpnia 2024 roku dyrektorka Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Jej praktyka ma interdyscyplinarny i popularyzatorski charakter. Tworzone przez nią projekty działają najczęściej jako platformy łączące wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów. Autorka wielu tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Kuratorka i pomysłodawczyni projektu Laboratorium badań nad szczęściem. Życie po komfortocenie.

Weronika Teplicka – artystka wizualna, ukończyła w 2007 r. malarstwo na UA im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (dyplom w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego), studiowała w Accademia di Belle Arti w Neapolu. Zajmuje się malarstwem, instalacją, tworzy obiekty ze swoich obrazów, odpadów, rodzinnych pamiątek itp. Od 4 lat realizuje projekt „Opowieści o codzienności” będący dokumentacją jej życia. Pracuje w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku jako kuratorka rezydencji artystycznych, prowadzi cykl warsztatów dla kobiet „Spotkajmy się, porozmawiajmy, twórzmy”. Współpracuje z Fundacją na Rzecz Grup Dyskryminowanych „Fala Równości”.

Jaro Varga – artysta wizualny, jego prace były pokazywane m.in na Trienniale Kortrijk (Paradise 2021, Belgium) w Ludwig Museum (Budapest, 2019), National Museum of Modern and Contemorary Art (Seul, 2019), The 8th Floor Gallery (New York City). Podejmuje się także pracy kuratorskiej. W latach 2015-2018 pracował jako kurator w Meet Factory w Pradze. Założyciel wraz Dorą Kenderową HIT Gallery w Bratysławie. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Bratysławie.

Partnerzy

logo Ustka na Fali
Wodociagi_Slupsk_logo_napis

Patronat honorowy

Prezydent Miasta Słupsk Krystyna Danilecka-Wojewódzka

Burmistrz Miasta Ustka Jacek Maniszewski

Patronat medialny

Sponsorzy

Bienale realizowane ze środków Województwa Pomorskiego, przy pomocy finansowej Miasta Słupska.