You are currently viewing Bianka Rolando / Rol-And-Drop Twin Jackpot / CAT

Bianka Rolando / Rol-And-Drop Twin Jackpot / CAT

Bianka Rolando
Rol-And-Drop Twin Jackpot
Kurator / Roman Lewandowski

Wernisaż
12.01.2023 /18.00
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a

Po wernisażu odbędzie się panel dyskusyjny z artystami nowo otwartych wystaw:
Bianką Rolando, Natalią Czarcińską, Dorotą Tarnowską-Urbanik i Jerzym Muszyńskim

Wystawa
12.01 – 21.03.2023
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce /
ul. Zaruskiego 1a

CENTRUM AKTYWNOŚCI TWÓRCZEJ

Rol-A-Top-Twin-Jack Pot to nazwa amerykańskiego automatu do gry z lat 30, którego konstrukcja oparta jest na bliźniaczych wałkach losowo zatrzymywanych. Jeżeli wyskoczą na nich podobne obrazki wygrywa się skarb, jeżeli nie, próbuje się ponownie licząc, że skoro wałki są bliźniacze ma się szansę na taki los. Elizabeth Bishop, poetka, szkicowała między pisaniem własnych wierszy autorski projekt maszyny snów, którego konstrukcja przypominała automat jednorękiego bandyty. Rol-A-Top-Twin-Jack Pot dźwiękowo nawiązuje zarówno do mojego nazwiska jak i w nazwie sugeruje rytmiczność przeskakiwania obrazków w wałkach.

Wystawa przedstawia moją twórczość ostatnich trzech lat. Pojawią się na niej obrazy, jak i grafiki litografie odbijane przeze mnie z kamieni z Serii „Ostańce” i rysunki „Fale”, które do tej pory nie były prezentowane publicznie na żywo, pojawią się też obiekty i fotografie, wiersze. Wszystkie prace nawiązuję do tematu bliźniaczości, podwójności, potrójności i więcej, też do różnicy, która powoduje ich ruch i wychodzenie ku zmianie, ku poruszeniu podobieństw.

Prace prezentują senne powidoki, sceny ze snów lub też kadrują rzeczywistość tak, że okazuje się ona nieoczywista w swoich odsłonach. Język, który określa, błądzi w określeniu tego co jest przedstawione właśnie po to by pojawił się uwalniający się wiersz. (Bianka Rolando)

Bianka Rolando – ur. 1979, artystka, poetka, wykładowczyni akademicka. Autorka książek poetyckich: Rozmówki włoskie, Biała książka, Modrzewiowe korony, Podpłomyki, Łęgi, Pascha, Stelle, Ostańce, Abrasz, oraz Mała książka o rysunku i Dobosz. Wystawia w Polsce i za granicą, związana z Galerią Foksal w Warszawie.

 

Zdjęcia / Krzysztof Tomasik

Patronat honorowy

Prezydent Miasta Słupsk Krystyna Danilecka-Wojewódzka
Burmistrz Miasta Ustka 
Jacek Maniszewski

Dodaj komentarz