You are currently viewing bialy-szum-projekt
Koncept programu BIAŁY SZUM – warsztaty międzypokoleniowe opierał się na odwróceniu ról i schematów w łączeniu sztuk wizualnych i ekologii, aby wybrzmieć echem nad Bałtykiem, w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Rdzeniem projektu stały plenerowe warsztaty multimedialne dla osób artystycznych. Zderzyliśmy znaną tradycję plenerową z surową porą schyłku jesieni w miejscowości uzdrowiskowej, gdzie wybrane w open callu osoby realizowały projekty wideo w dowolnej formie i tematyce, koncentrując uwagę na doświadczeniu miejsca i mediów wideo jako narzędzi pracy.

BIAŁY SZUM to droga odkrywania nowych znaczeń, różnorodności form i kolorów, które składają się na obraz naszej planety. To poszukiwanie zachwianych w wyniku globalnych kryzysów harmonii i relacji społecznych, konfrontacji i odkrywania własnych możliwości.

W uderzeniach fal czy szeleście piasku od dawna odnajdywano piękno, ale u progu zmian społecznych podstawą stało się odnalezienie inspiracji do działania jako integralny element środowiska, poddając w wątpliwość dotychczasowe przyzwyczajenia, znane modele postępowań czy przebrzmiałe prawdy.

BIAŁY SZUM jest programem, gdzie technologia wspiera naturę, a sztuka staje się głosem ekologii, w tym ekologii społecznej, tak obecnie ważnej w kontekście tworzenia, pielęgnowania relacji i nabywania umiejętności poruszania się w chaosie informacyjnym.
Dążąc do wyznaczania nowego charakteru współpracy instytucji z osobami artystycznymi oraz naszymi odbiorcami, chcieliśmy korzystać z wzajemnego poszerzania doświadczeń. Dlatego integralną częścią międzypokoleniowego pleneru stał się cykl warsztatów dla mieszkańców i mieszkanek Ustki prowadzonych przez osoby nieartystyczne ze społeczności lokalnej. Odbyły się w Pracowni Rzeźby i Ceramiki Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, która od lat stanowi miejsce spotkań, edukacji i działań twórczych. Przygotowując warsztaty, chcieliśmy pozwolić sobie na tak ważną obecnie możliwość odkrywania tego, co znajome na nowo, podjęcia tematów dotyczących roślinności, ekologii, naszych nawyków oraz wiedzy o nich z perspektywy artystycznej, botanicznej czy przedsiębiorczej, opierając się na pracy w naturalnej materii, z jakiej wytwarzana jest ceramika i warsztatach performatywnych jako metodzie poznawania.

Współczesny świat wydaje się być pełen chaosu, ale gdy przyjmie się właściwą perspektywę, można ten chaos rozumieć jako pewien rytm, który pomaga regulować nasze napięcia i przynosi ulgę. Obraz, który wydaje się rozpływać, a następnie tworzy sieć nowych połączeń, może być metaforą dla sposobu, w jaki społeczeństwo ewoluuje i adaptuje się do nowych wyzwań, zwłaszcza tych związanych z naszymi społecznymi i ekologicznymi potrzebami i obowiązkami. W tym kontekście energia wykorzystywana do informowania staje się również narzędziem inspiracji i prowokacji, zachęcającym do refleksji i działania. BIAŁY SZUM wyrywa cześć z nas z roli cichego obserwatora i stawia w roli aktywnych uczestników dialogu społecznego i ekologicznego, wykorzystując nowoczesne media, takie jak podcasty, aby dotrzeć do szerszej publiczności i dążyć do pozytywnej zmiany.

Michał Żeslawski

Kurator & Kuratorka Projektu BIAŁY SZUM – warsztaty międzypokoleniowe: Michał Żesławski & Weronika Teplicka
Identyfikacja Wizualna: Kaja Gliwa

Projekt Sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationEU.

Dofinansowanie z UE: 74 486,00 zł

Organizator: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku

Matronat: NN6T
Patronat honorowy: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiegoy