You are currently viewing Anna Pabiś / Performance BUTOH / w ramach rezydencji artystycznej

Anna Pabiś / Performance BUTOH / w ramach rezydencji artystycznej

Anna Pabiś
Performance BUTOH
w ramach rezydencji artystycznej

28 listopada 2018 / g. 17.00
Centrum Aktywności Twórczej / ul. Zaruskiego 1a
Wstęp wolny

Otwórzmy Tunel Czasu i przenieśmy się do roku 1995, tutaj, do sali na 3 poziomie. Odnajdźmy to co ukryte, to czego boimy się, to co wydaje się obce i to co wypieramy z naszej świadomości kolektywnej i chowamy w naszym cieniu. Ale TO nie daje się ignorować i powraca domagając się naszej uwagi, akceptacji i asymilacji.
Czego się wstydzimy? Naszej biedy? Naszego etapu rozwoju? Naszej przeszłości? Doświadczenia izolacji i wykluczenia z Zachodniego Świata? Co chcemy ukryć za markowymi samochodami na leasing, zachodnimi ubraniami z lumpeksu, domami na kredyt, podróżami tanimi liniami lotniczymi? Dlaczego tak bardzo pragniemy amerykańskiego stylu życia, Unii Europejskiej i NATO? Spójrzmy sobie w oczy: kim jesteśmy w 1995 roku, czego naprawdę potrzebujemy. Nie bójmy się tego, CO jest i JAK jest. Dajmy sobie przestrzeń i czas by być sobą, bez względu na naszych sąsiadów i trendy, wbrew naciskom ekonomicznym i własnym wygórowanym oczekiwaniom.
Performance Butoh to okazja doświadczenia lipca 1995 roku, opisanego językiem teatru awangardowego, tańca współczesnego oraz psychologii CG Junga (koncepcji cienia, archetypów, symboli oraz aktywnej wyobraźni), inspirowane osobistymi wspomnieniami z 1995, relacjami Świadków Czasu, rezultatami miesięcznego researchu filmowego oraz zaangażowaniem uczestników warsztatów Butoh Intensive. Będzie to podsumowanie miesięcznej pracy nad projektem filmowym „Feniks”, który opowiada o procesie rozwoju człowieka od narodzin do 36 roku, zaczynając od 1984 roku.

Ania Pabiś zajmuje się sztuką, tańcem i filmem. Bada czym jest kreatywność z perspektywy języka, mediów, psychologii, filozofii przypadku i medytacji. Jej prace (fotografia, instalacja, video, taniec) podejmują tematykę społeczną jak np. migracja, płeć, urbanistyka, kultura wizualna i twórcze wykorzystanie technologii. Pabiś urodziła się w 1984 roku w Giżycku, ukończyła fotografię na Łódzkiej Filmówce, po etnolingwistyce, kulturze wizualnej i gender studies w Poznaniu i Nijmegen. Od 2009 mieszka w Niemczech, gdzie była członkinią interdyscyplinarnych grup artystycznych takich jak TA Collective, Trans: Motion i Art&Neuroscience Ecke w Berlinie. Od 2013 trenuje taniec jako metodę twórczą m.in. u Atsushiego Takenouchi w Poznaniu oraz w Berlinie u Roberta Solomona, Furu Michiyasu i Natsuko Kono. W 2017 przy współpracy z Anyą Deubel i Tanz Fabrik w Berlinie opracowała metodę treningu ruchowego Butoh Intensive, pracując równolegle przy produkcji filmów dokumentalnych . W listopadzie 2018 została zaproszona jako rezydentka do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, żeby pracować nad autorskim projektem filmowym „Feniks” przy wykorzystaniu Butoh Intensive. Od 2018 Pabiś mieszka na stałe w Lipsku. Więcej www.aniapabis.com

Dodaj komentarz