You are currently viewing „AKTY” – performance

„AKTY” – performance

„AKTY”

30 maja 2014, godz. 19.00

Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Performans „AKTY” powstał w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie, jest moją odpowiedzią na przeczytane listy, rozmowy z ludźmi, którzy zaznali przemocy, inspirowany warsztatami artystycznymi przeprowadzonymi w ośrodkach pomagających osobom doświadczającym przemocy, czyli najczęściej kobietom i dzieciom.

Miałam możność poznać ich emocjonalność, delikatność i siłę.

Nie chcę wyrażać swojej opinii, chcę moimi działaniami pozwolić mówić tym, którzy nie są w stanie krzyczeć w swojej obronie, w ogóle głosu nie mają.

A chcieliby powiedzieć o swoim zapętleniu, o niemocy, pragnieniu ciszy. Składają się na to kolejne akty – fragmenty tekstów, wyjścia, zanikanie, obrazy .

To nie ja mówię:

Jest mi wstyd, że tak jest… Jest mi wstyd przed rodziną, dziećmi,  znajomymi, ludźmi w pracy, nawet obcymi, przechodniami, kupującymi obok mnie w sklepie… Te siniaki na twarzy, rękach, podrapana szyja, zachrypnięty głos, łyse placki na głowie, zapuchnięte oczy, rozkojarzenie, braki w pamięci…

Jest mi wstyd – za siebie, że nic nie robię, albo prawie nic, aby to przerwać, za niego, że to robi…”

                                                                                                                             Aurora Lubos

 

W ramach projektu poprowadzone zostaną warsztaty artystyczne (ruchowe)  związane z tematem spektaklu – dla osób, kobiet, które doświadczały przemocy w rodzinie.

 

Projekt został  zrealizowany dzięki Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

“Akty” pokazywane są dzięki programowi Instytutu Muzyki i Tańca –Scena dla tańca 2014

 

Aurora Lubos

 Od 1997 związana z trójmiejską sceną tańca, współpracowała między innymi z Gdańskim Teatrem Tańca, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, Bałtyckim Uniwersytetem Tańca, Teatrem Dada von Bzdülöw, Klubem Winda, Klubem ŻAK w Gdańsku, Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia w Rusocinie.

Od 2000 roku aktorka angielskiego teatru Vincent Dance Theatre.   Autorka kilku autorskich realizacji- spektakli solowych („Zanzibar”, „Niedokończone”, „Nóż, Koń i Schody”, „AKTY”), instalacji („Still Alive”, „Cykl Pokarmowy”), performansów („AKT1”, „4 Kąty”, „Akt na dwie-Ostatki”) i krótkich animacji (cykl „Winter 2010”).

 Współpracowała m. in. z Avim Kaiserem, Charlotte Vincent, Liz Aggiss, Wendy Houston, Jackiem Staniszewskim, Jerzym Mazzollem, Honoratą Martin, Bronkiem Dużym, Leszkiem Bzdylem, Tatianą Baganową.

Urodzona 1977 roku w Tarnowskich Górach, obecnie mieszka i pracuje w Więckowach, pod Skarszewami i Brighton w Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz