You are currently viewing

Serena Vittorini
Kasety, które oglądasz, gdy jesteś sam
Wystawa w ramach rezydencji artystycznej
 
wernisaż
19.05.2018 / 19.00

wystawa
20 – 30.05.2018
Centrum Aktywności Twórczej w Ustce / ul. Zaruskiego 1a / Mała sala / I piętro
codziennie 10.00 – 18.00
wstęp wolny
 

Osobista tożsamość nie jest czymś jednorodnym ani stabilnym na przestrzeni czasu i wydarzeń. Ulega ona wpływom szczególnych związków interpersonalnych, kontekstów przynależności i temu jak każdy decyduje się przystosować swoje „ja” do pewnego publicznego i historycznego wizerunku i mentalności.

Poza posiadaniem doświadczeń poznawczych i emocjonalnych, istoty ludzkie są również w stanie przetwarzać i logicznie składać dotyczące je zewnętrzne i wewnętrzne bodźce, a także kodować je w postaci pamięci autobiograficznej, która buduje osobistą historię, spójność wspomnień i ciągłość przyszłości. Tożsamość osobista jest również pod wpływem systemu zasad i znaków poprzez które w ludziach rozwija się ich postawa społeczna i kulturowa. Jest więc związana z miejscem w którym ludzie żyją i z jego historią.

Rozwój polskiej tożsamości kulturowej jest nierozerwalnie złączony z historią kraju położonego na granicy Europy Środkowej i Wschodniej, stale zmieniającego swe granice. Z biegiem czasu Polska cierpiała obce prześladowania, podziały terytorialne i inwazje, które silnie odcisnęły piętno w duszach Polaków. Te oraz inne wydarzenia historyczne stanowią o ich zmaganiach w walce o niepodległość i definiują silną tożsamość kulturową.

Moja praca wizualna łączy różne pokolenia Polaków z miejscami o symbolicznym znaczeniu historycznym i starymi dokumentami będącymi wspomnieniami i dowodami na przeszłość tych ziem. Połączyłam portrety, pejzaże i dokumenty aby umożliwić widzom wyobrażenie własnych historii i przywołanie wspomnień, które tworzą naszą tożsamość na indywidualnym i społecznym poziomie.

Serena Vittorini – artystka urodziła się i mieszka w L’Aquila. Od dziecka interesuje się fotografią, choć dopiero po ukończeniu wydziału psychologii zdecydowała się rozpocząć studia w instytucie fotografii ISFCI. Wtedy też podjęła pracę niezależnego fotografa, przyjmując zlecenia głównie z zakresu portretu i martwej natury. Jej życie osobiste jest ściśle związane z karierą artystyczną. Opanowanie różnych technik, m.in. luminografii, pozwala artystce tworzyć autorskie projekty, pokazywane podczas wystaw grupowych i indywidualnych. Jest baczną obserwatorką życia codziennego, wykorzystuje fotografię jako narzędzie pozwalające jej wyrazić własne myśli oraz przedstawić twarze mijanych codziennie osób. Artystka często prezentuje w swych pracach osoby wyjęte z kontekstu społecznego, podkreślając w ten sposób ich charakterystyczne cechy, nierzadko uciekając się przy tym do konwencji groteski.

Dodaj komentarz