You are currently viewing 7 grafików krakowskich

7 grafików krakowskich

7
grafików
krakowskich
21.09.2001 – 21.10.2001
Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce

Mieczysław Szewczuk
Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu jako nowy oddział Muzeum Okręgowego rozpoczęło działalność w 1991r., a więc w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia.
W 1993r. Biuro Wystaw Artystycznych (obecnie BGSW) rozpoczęło współprace z radomskim Muzeum Sztuki Współczesnej i od tego czasu wielokrotnie prezentowało w galeriach Słupska i Ustki przygotowane przez Muzeum wystawy (były to wystawy rysunków i portretów). W roku jubileuszu Muzeum przygotowało specjalnie dla Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce wystawę „7 grafików krakowskich” to pierwsza prezentacja tej kolekcji na wystawie (w Radomiu pokazana zostanie w 2002r.)

Współczesna grafika krakowska, grafika „szkoły krakowskiej”, to zjawisko w polskiej sztuce współczesnej odrębne, na najwyższym artystycznym poziomie, ale intrygujące też tym wszystkim co nazywamy „treścią”. Graficy krakowscy w swojej sztuce nie rezygnują z anegdoty, opowiadają o swojej biografii, osobistym doświadczeniu, o miłości i śmierci, samotności i poczuciu zagrożenia, lękach i wizjach, jest w tej sztuce poważna refleksja, ale też ironia i poczucie humoru.
Należą do dwóch kolejnych pokoleń, do starszego dwaj niedawno zmarli – Mieczysław Wejman (1912-1997) i Jerzy Panek (1918-2001), do drugiego należą Leszek Sobocki (ur. 1934), Tadeusz Jackowski (ur. 1936), Jacek Gaj, Jacek Waltoś (obaj 1938) i najmłodszy z nich Jan Uhrynowicz (ur. 1943).
Prezentowane na wystawie prace pochodzą z różnych lat (od 60. do 90.); wykonane są różnymi technikami – są drzeworyty (Panek), linoryty (Sobocki, Uhrynowicz), akwaforty (Wejman, Waltoś), miedzioryty (Gaj) i mezzotinty (Jackowski). Oglądanie wystawy może stać się znakomitą lekcją rozpoznawania technik graficznych.
Tradycją twórczości graficznej było zawsze tworzenie dużych cykli tematycznych; w kolekcji radomskiej znalazły się dwa znakomite cykle, Mieczysława Wejmana „Rowerzysta” (27 akwafort z lat 1964-70) i Leszka Sobockiego „Biografia” (26 linorytów z lat 1974-79) – niestety, na wystawie mogą być pokazane tylko ich fragmenty.

Mieczysław Szewczuk