Adam Sikora
Przestrzenie Giganta

Baszta Czarownic
12 stycznia - 4 lutego 2007


Na wystawę złożą się cykle tematyczne pomyślane jako zróżnicowane, niedookreślone studium samotności. Motywem łączącym odrębnie przedstawiane historie, jest anonimowa kobieta, nie wpisana w żadną rolę, ukazana w oderwaniu od stereotypowych kontekstów, co wyraża się indywidualną ekspresją i grą światła.

aniol aniol2 czarne kobieta1 kobieta2 z-lampa z-lampa2 ze-zblizeniem ze-zblizeniem2

Adam Sikora - operator filmowy, reżyser, fotografik, malarz. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi (1988).

W 2006 zdobył w Krakowie Nagrodę Główną "Srebrny Lajkonik" (Krakowski FF - Konkurs Krajowy), a w 2005 roku otrzymał w Kielcach (Ogólnopolnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych "Nurt") Nagrodę Prezesa Zarządu TVP S.A. za "wstrząsający obraz humanitarnej katastrofy małego śląskiego miasteczka, stający się metaforą degradacji człowieka bez pracy i środków do życia". W 2001 roku został Laureatem Srebrnej Żaby na Camerimage 2001 za zdjęcia do "Angelusa" w reżyserii Lecha Majewskiego. Za zdjęcia do "Drugiego brzegu" otrzymał w 1998 roku nagrodę MF Teatrów TV w Plłowdiw. Za dokument "Bluesmani - ballada o Janku 'Kyksie' Skrzeku" otrzymał Srebrnego Lajkonika na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych w Krakowie w 2000 roku.

Zrealizował liczne teatry telewizji. W 2005 roku na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej otrzymał nagrodę za zdjęcia do spektakli: "Geza -dzieciak" w reżyserii Zbigniewa Brzozy oraz "Intryga i miłość" w reżyserii Macieja Prusa. Jest realizatorem wielu programów kulturalnych Telewizji Polskiej, m.in. "Ogrodu Sztuk" i "Rozmów na nowy wiek". Autor licznych wystaw fotografii (Instytut Mikołowski, Cieszyn). Uhonorowany jest tytułem Zasłużonego Mikołowianina.


11 stycznia 2007, godz. 18.00
kino REJS, Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku, 3 Maja 22
Pokaz filmów i spotkanie autorskie

Boże Ciało, dokumentalny 50 min.
Opowieść o współczesnym Śląsku i jego ludziach - bezrobocie, bieda, beznadzieja. "Śląsk się traci. Tu nie ma przyszłości" - skarży się bezrobotny mężczyzna. "Śląsk jest Śląskiem, jo se tego nie dom wziąć" - mówi starsza kobieta. "Najważniejsze, żeby się nie poddać, kurde, nigdy" - wyrzuca z siebie młody chłopak, któremu marzy się kariera rapera. Wszyscy pewnie się spotkają na dorocznej procesji z okazji Bożego Ciała...

Gigant, dramat, 84 min.
Obsada: Leszek Zdybał, Anna Wesołowska
Bohaterem filmu jest czterdziestoletni fotograf, od wielu lat żonaty, wychowujący jednego, ośmioletniego syna. Wyrusza w podróż, która staje się metaforyczną podróżą w głąb jego własnego życia, w poszukiwaniu swojej tożsamości.
Jednym z tematów filmu jest przekraczanie trudnej granicy wieku 40 lat - wieku ostatecznego przeobrażenia się w kogoś, często też wieku poważnych załamań psychicznych, braku wiary i miłości.


Baszta Czarownic
al. F. Nullo 8, 76-200 Słupsk
tel. 059 8412621
czynna: 9:00-17:00
(w poniedziałki nieczynna)
wstęp wolny