malarska grupa SAM

28.02.2003-30.02.2003
Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce

malarska grupa SAM
ideą grupy jest malowanie szeroko rozumianych obrazów figuratywno - krytycznych oraz problemowych. każdy z nas maluje sam, zbliżyliśmy się i zawiązaliśmy nieformalną grupę, bo okazało się że mamy podobne obserwacje i wrażliwość na otaczającą nas rzeczywistość.
raźniej jest po prostu w grupie niż samemu.
obecny skład grupy: tomasz bielak , tomasz zabrocki, piotr szwabe vel pisz. wszyscy są z gdańska.
każdy może być członkiem grupy SAM, jeśli faktycznie czuje, że w jego obrazach jest problem poważny lub śmieszny, ale jest....piotr szwabe vel pisz, rocznik 1975 - malarz ścienny i sztalugowy. pokazuje sceny z codzienności, prywatnego życia, intensywnie przygląda się najbliższemu otoczeniu. intryguje go umysłowa drobnomieszczańska tandeta. stara się opisywać to, co go otacza, a jest to na ogół rzeczywistość banalna i zarazem bardzo inspirująca. tematy, które porusza to: miłość, seks, wiara, religia i tolerancja. jest w swym działaniu lekko cyniczny, ironiczny, naiwny wręcz karykaturalny, ale po to by jak najlepiej ukazać jakiś problem.
cytaty z prasy: "Piotr Szwabe maluje bardzo przekornie tworząc doskonałą karykaturę naszej rzeczywistości" Barbara Piórkowska, Gazeta Wyborcza 23-24 listopada 2002
"Pisz painting and subjects are sophisticated and in fashion, they are crude and sad and politically uncorrect - what I like. His pictures are "punk". Ingeborg Strobl, Austria, Vienna
Piotr Szwabe vel Pisz. malarz i poeta. mieszka i pracuje w Gdansku
1997 - Stypendysta College of Art w Londynie.
1998 - absolwent Uniwersytetu Gdańskiego - Wydział Nauk o Ziemi
Ma na swoim koncie kilka wyróżnień i nagród literackich w Polsce m.in w Gorzowie Wlk., Nowa Sól
Wydał książki poetyckie:
"le creation", 1998
"we dwoje raźniej", 2000
Współtwórca Trójmiejskiej formacji artystycznej "Pracownia Ludzie Gdańsk" (aktywny udział 1998 - 2000) oraz malarskiej grupy SAM
Ważniejsze wystawy zbiorowe i indywidualne:
2000 - Trinity Gallery - Londyn
2000 - College of Art - Londyn - zbiorówka
2001 - galeria Koło - Gdańsk
2001 - galeria klubu Winda - Gdańsk
2002 - wrzesień - Modelarnia - Wyspa Progress - Gdansk
W latach 2000-2002 - otrzymał stypendium kulturalne Miasta Gdańska
Kurator Otwartej Galerii Malarstwa Ściennego - Węzeł Kliniczna 2000 - 2002
email. [email protected]tomasz bielak - ur.1976 w Lublinie.
Dyplom z malarstwa w gdańskiej PWSSP ok. 1995 r. Specjalizacja w pracowni gościnnej Roberta Knutha i współpraca z nim przy tworzeniu i działalności Galerii Delikatesy Avantgarde. Udział w wielu zbiorowych wystawach w tejże galerii, w wystawie gdańskiej sztuki w Dusseldorfie i w kilku wystawach w galerii Spiż 7 u Marka Rogulusa Rogulskiego.
Krótko o sobie:
"Od dłuższego czasu świadomie stoję "obok" środowiska artystycznego, nie identyfikuję się z żadną opcją, sporadycznie biorę udział w wystawach. Wolę być szarym człowiekiem niż artystą za wszelką cenę.
Bez ciśnienia."Tomasz Zabrocki ur.1966 w Gdańsku.
Absolwent Wydziału Rzeźby PWSSP - 1993; pracował jako nauczyciel w liceum plastycznym w Gdyni 1996-2000. Ma szereg realizacji w przestrzeni miejskiej, uczestnik trzech edycji festiwalu malarstwa ściennego-węzeł Kliniczna.
Artysta o sobie:
"Malowanie jest dla mnie najbardziej naturalnym przejściem od percepcji do kreacji, od wiernego postrzegania zjawisk do bycia aktywnym - to zaleczenie rozdarcia pomiędzy słowem a niewyrażalnym. Jest czymś, co przynosi nadzieję, choć wydaje się, że za byt nowego. Jest rozpoczynaniem wszystkiego od nowa, zapisywaniem doświadczeń i świeżym spojrzeniem na rzeczy."