Malwina Rzonca
KOSMICZNE OBRAZY

Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce
14 września - 4 listopada 2007

Malwina Rzonca - rocznik 1973. Mieszka i pracuje w Krakowie. Artystka interdyscyplinarna. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1994 -1999), oraz taniec współczesny w Eksperymentalnym Studio Tańca "EST" w Krakowie (1991-1998). Pracuje z takimi mediami jak malarstwo, performance, video, fotografia, instalacja. Wszystkie prace oparte są na klarownym koncepcie i silnej ekspresji wizualnej.


diona

neutron star

spiral galaxy

supernova

supernova

supernova

ultra deep field

saturn rings

globular cluster

"KOSMICZNE OBRAZY"

Na wystawę składają się trzy projekty poświęcone kosmologii - współczesnej nauce o kosmosie.

Do zainteresowania się kosmosem zainspirowały mnie początkowo moje obrazy z gimnastyczkami z cyklu "A potrafisz tak?", w których tła pokryte są brokatem, co sprawia wrażenie jakby dziewczynki w gimnastycznych pozach zawieszone były w przestrzeni kosmicznej, błyszczącej milionami gwiazd. To zarazem przywołało we mnie wspomnienie pierwszych dziecięcych refleksji wywołanych widokiem rozgwieżdżonego nocnego nieba oraz wielkiego zdziwienia faktem, iż Słońce jest tylko jedną z gwiazd.

Poprzez literaturę popularnonaukową oraz Internet zapoznałam się z aktualnymi teoriami naukowymi z dziedziny kosmologii teoretycznej, osiągnięciami współczesnej kosmologii obserwacyjnej oraz misjami badawczymi związanymi z eksploracją kosmosu. Zarówno atrakcyjność wizualna kosmosu, jak i moc zawarta w teoretycznych i technicznych osiągnięciach współczesnej nauki, stały się dla mnie płaszczyzną do rozwinięcia formalnych eksperymentów w dziedzinie malarstwa, performansu i video.

Instalacja malarska "Kosmiczne Obrazy" to cykl zainspirowany zdjęciami z teleskopów NASA obserwujących Wszechświat zarówno w zakresie światła widzialnego, jak i podczerwieni, UV, promieni-X oraz fal radiowych. Podobnie jak różne zakresy promieniowania pozwalają zobaczyć ukryte struktury ciał niebieskich, zmieniające się w instalacji oświetlenie odsłania kolejne warstwy "Kosmicznych Obrazów". Wszystkie obrazy portretują konkretne obiekty bliskiego i dalekiego kosmosu, malowane są techniką aerografu z wykorzystaniem trzech rodzajów "efektów świetlnych": farby fosforescencyjnej, UV bezbarwnej oraz mikrokulek szklanych.

Film video "Jak to jest naprawdę?" jest skondensowanym skrótem wykładu z kosmologii, dr Tomasza Płazaka, "Czy warto zajmować się kosmologią?". Wykładowca rozwijając aktualną kosmologiczną wizję Wszechświata, tworzy zarazem ekspresyjne wydarzenie performatywne, którego wartości treściowe i formalne, wzmocnione przez powtórzenia, na równi budują napięcie w filmie.

Projekt "Nowe Horyzonty" jest eksploracją granic performansu. Prezentacja w formie instalacji zawiera dokumentację mojego uczestnictwa w projekcie NASA "Wyślij swoje imię na Plutona", związanym z misją sondy kosmicznej do granic układu słonecznego. Moje imię "Malwina Rzonca", na płycie kompaktowej zawierającej ponad 430 000 imion znajduje się teraz na statku kosmicznym New Horizons w drodze na Plutona. Dokumentacja zawiera film NASA ze startu Rakiety, mój imienny "Certyfikat Uczestnictwa" oraz "Terminarz Lotu".