Magdalena Sowierszenko
Ur. 19.05.1977 w Słupsku.

W latach 1997-2002 studentka Politechniki Koszalińskiej, Zakład Wzornictwo,
Grudzień 2002 uzyskanie dyplomu mgr sztuki, specjalność Wzornictwo
W latach 2000-2001 asystentka - stażystka w Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Mechanicznym, Zakład Wzornictwo, Politechnika Koszalińska

WYSTAWY ZBIOROWE
Kwiecień 1999 wystawa prac studentów Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, Muzeum Okręgowe w Koszalinie
Maj 2000 wystawa prac studentów Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, Muzeum Okręgowe w Koszalinie
Maj 2000 "Czarne i białe w kolorze" / "Tolerancja i ksenofobia", Miejski Ośrodek Kultury w Koszalinie
Maj 2001 "HALOGEN 2000"- projekt oprawy oświetleniowej, Międzynarodowe Targi Mebla i Wyposażenia Wnętrz, Poznań
Maj 2001 wystawa prac studentów Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, Muzeum Okręgowe w Koszalinie
Czerwiec 2001 "Kąpiące się´"- performance, galeria Schody, plener w Gąskach / Warsztaty Interaktywna Pracownia
Styczeń 2003 wystawa prac studentów Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, Muzeum Okręgowe w Koszalinie

WYSTAWY INDYWIDUALNE
Maj 2000 "Kobiecość"- performance, Galeria Schody, Koszalin
Marzec 2001 "Od Nowa"- performance, KGB, Koszalin

KONKURSY I NAGRODY
Maj 2001 III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie na projekt oprawy oświetleniowej "HALOGEN 2000", organizacja: firma Topmet-Producent Nowoczesnego Oświetlenia, Poznań
Czerwiec 2001 Konkurs na projekt kompletnych akcesoriów dla elektrycznych instalacji ( seria łączników i gniazd ) dla firmy Elda Szczecinek
Wrzesień 2002 nagroda w Ogólnopolskim Konkursie magazynu o sztuce "ARTeon", wypowiedĽ artystyczna na temat "Obraz piękny", Poznań
Grudzień 2002 III nagroda video na Międzynarodowym Akademickim Konkursie Filmów i Fotografii o Tematyce Ekologicznej w OlsztyniePerformance / Instalacja " SZTUKA DAJE ... "

Tematem jest ukazanie istniejącej sytuacji w sztuce, borykającej się między innymi z problemami moralnymi, polityka, ekonomia; widzianej z punktu widzenia samego artysty lub ( i ) obserwatora sztuki.

Co sztuka daje?
- sztuka edukuje. Inspirowanie się twórczością innych artystów. " Mona Lisa" L. Da Vinci inspiruje innych -> M. Duchamp -> S. Dali -> A. Warhol.
Sztuka Duchampa " zapładnia" inne osoby. On sam jest " zapładniającą" osobistością do dalszych poczynań w sztuce XX i XXI wieku. Wzór. Inspirująca siła.
- sztuka uczy tolerancji, ksenofobii.
Lalka, obiekt performancu i później instalacji jest moja przestrzenna Gioconda, powieleniem " Mona Lisy" i " L.H.O.O.Q", inspiracja Ready - Made. Poprzez wesoła pozę lalki
( pokazanie pupy ), ukazanie sytuacji w sztuce i wynikających z tego problemów. Lalka leży w starej skrzynce po amunicji przypominającej trumnę, jak pisuar Duchampa w muzeum w Nowym Jorku, w niej tubki po farbach jak zużyta sztuka malarstwa co jest inspiracja do cytatu M. Duchampa: " Malarstwo jest skoczone, kto może zrobić cos lepszego niż to śmigło?".
- sztuka daje pieniądze.
Tylko to zależy kto dostanie pieniądze i za co. Jakie pieniądze sztuka daje? Są bardziej znani i mniej znani artyści, goszczący na salonach lub nie. Doceniani i niedoceniani.
Do pierwszego worka na śmieci wrzuciłam dwa tomy " Kapitału" K. Marxa; dzieła, w którym poddaje on wyczerpującej analizie ekonomikę społeczeństwa kapitalistycznego.
...czasami światopogląd socjalistyczny gości w naszych galeriach...
Do drugiego worka na śmieci wrzuciłam reprodukcję obrazu P. Picassa " Guernica". Znane dzieło znanego artysty. Ten drogocenny obraz jest zamknięty, jakby w sejfie, nie pokazywać go, aż do tej pory, niż znajdzie się na aukcji u Sothebys.

Instalację i widzów w galerii płaczę i łączę sznurkiem. Humorystyczna inscenizacja...
Każdy z nas przychodzący do jednej galerii należy do grupy akceptujących lub nieakceptujących czyjeś działania ( dzieła ). Łaczę wszystkich uczestników wystawy i inne obiekty sztuki znajdujące się w galerii w jedna całość . Sztuka w ten sposób daje nam podstawę życia i jego kreacji, staje się baza człowieka wbrew wypowiedziom K. Marxa, że sztuka należy jak religia do nadbudowy.

[powrót]