Marcelina Gunia
Karolina Stępniowska
Natalia Turczyńska
Witamy serdecznie!

Jesteśmy studentkami MALSZTALU na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Tworzymy grupę "Dziewcząt Przeszanownych", do której wcale nie tak łatwo się dostać; należy spełniać wiele warunków, przypuszczalnie jesteśmy jedyne, które takie warunki spełniać mogą( dziewczęta, z pewnej pracowni, określony rodzaj relacji z prowadzącym profesorem...itd.).
W listopadzie została powołana nasza grupa ( pomysł narodził się w pociągu relacji Katowice - Gdynia), od grudnia rozpoczęłyśmy cykliczne działania artystyczne, a efekt naszej dotychczasowej pracy ujawnimy światu 8 III 2004 w naszej prywatnej galerii.
Zdarza nam się prócz działania w naszym studenckim mieście i w jego okolicach również uprawiać "cyrki, kuglarstwo, błazeństwo i szamanizm"* na terenie całej Polski ( np. Mogilno, Orońsko).
Głównym terenem naszych działań jest jednak mieszkanie na ulicy Prostej 13/6 ( piąty guzik od góry przy domofonie), gdzie oddajemy się performance, happening, instalacji i innym dyscyplinom sztuki. Czasem są to indywidualne projekty, czasem zaś powstają na zasadzie burzy mózgów.
Naszym najważniejszym projektem, nieustannie realizowanym w Toruniu jest zamienianie meliniarskiego i lumpiarskiego mieszkania w ART. -PLACE - zbiór galerii ( Łazienienka, Qchnia, Galeria Malsztal, Bedroom, Mashroom, Umysł oraz Pokój Schadzek, Miejsce rezydencyjne, dla odbiorcy rezydenta). Warto dodać, że jak każda porządna galeria posiadamy program rezydencyjny, przy czym obejmuje on nie twórców lecz odbiorców i wielbicieli naszej pracy twórczej - obecnie uczestniczy w nim Kasia Kowalska.
W Słupsku chciałybyśmy zrekonstruować fragment naszego mieszkania - galerii i przedstawić fotografie dokumentujące jego metamorfozę oraz działania artystyczne, które odbyły się i będą się odbywać w jego przestrzeni.
Prócz tego chcemy umożliwić odwiedzającym galerię zrobienie sobie pamiątkowych fotografii z wizerunkami osób, z którymi na co dzień się spotykamy i które mimowolnie wciągnięte są w nasze działania artystyczne( np. Pani ze sklepu obok, Pan właściciel, Pan dzielnicowy pijak - bardzo miły, Pani sprzedająca środki czystości) . Wizerunki te byłyby makietami naturalnej wielkości.
Więcej wyjawić nie możemy bo jako Dziewczęta Przeszanowne - NICNIEWARTE* - takie tajemnicze jesteśmy...
Czekamy na zaproszenie, ciao!


Dziewczęta Przeszanowne:
Marcelina Gunia
Karolina Stępniowska
Natalia Turczyńska

*- przyp. Prof.
[powrót]