Świat w obiektywie

Baszta Czarownic, Słupsk, Al. F. Nullo 8
wernisaż: 2 lipca 2009, godz. 17:00
Wystawa będzie czynna do 31.08.2009.

Od ponad stu lat fotografia gości na stronach magazynu "National Geographic", budząc nieustający podziw i zachwyt milionów czytelników.

Prezentowana wystawa fotografii pt. "Świat w obiektywie National Geographic", przypomina najlepsze zdjęcia w historii National Geographic i potwierdza, jak wielka jest potęga fotografii, z jej ogromną siłą wyrazu, także we współczesnym świecie.

50 niezwykłych zdjęć przedstawia fascynujący obraz całej naszej planety, od początku XX wieku po dzień dzisiejszy, widziany oczami najznakomitszych fotografów National Geographic oraz wyjątkowy portret współczesnej Polski w obiektywie fotografów stale współpracujących z polską edycją magazynu "National Geographic". Fotograficzna podróż obejmuje Europę, w tym szczególnie Polskę, Azję, Afrykę i Bliski Wschód, obie Ameryki oraz odległe wyspy rozrzucone na bezkresnych oceanach. Niepowtarzalne chwile utrwalone na kliszach fotograficznych składają się na, nie mający sobie równego, portret świata ostatnich stu lat - najstarsza fotografia pochodzi z 1907 roku - widziany przez pryzmat codziennego życia, tradycji, kultury i przyrody.

Siła oddziaływania prezentowanych na wystawie zdjęć - arktycznego wilka uchwyconego w skoku z kry na krę, czy słynnej Afganki Sharbat Guli - nie maleje z upływem czasu. To rezultat pracy światowej sławy fotografów National Geographic, wśród których są: Sam Abell, William Albert Allard, Jodi Cobb, David Doubilet, David Alan Harvey, Chris Johns, Emory Kristof, Frans Lanting, Steve McCurry, Nick Nichols, James Stanfield, Tomasz Tomaszewski i wielu innych.

Niewątpliwą atrakcją wystawy jest zdjęcie Steve'a McCurry'ego, ukazujące odnalezioną po 17 latach słynną Afgankę. Wykonane przez niego w 1984 roku w obozie dla uchodźców w Nasir Bagh, w Pakistanie, zdjęcie tajemniczej afgańskiej dziewczynki o niezapomnianych zielonych oczach, widziały miliony ludzi: na okładce magazynu "National Geographic" z czerwca 1985 roku, w albumie "Oczami fotografów" i na wystawach prezentowanych na całym świecie. Przez siedemnaście lat nikt nie znał jej imienia. Słynna Afganka Sharbat Gula została odnaleziona przez McCurry`ego i ekipę telewizji National Geographic Explorer dopiero w styczniu 2002 roku i ponownie stanęła twarzą w twarz ze światem.