Witold Lubiniecki

POD ŻAGLAMI ZAWISZY CZARNEGO

10 maja - 8 czerwca 2003, Bałtycka Galeria Sztuki

Urodzony w 1940 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1964 roku w pracowni malarstwa prof. Stanisława Borysowskiego.
Brał udział w 130 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Danii, Niemczech, Jugosławii, Holandii, Szwecji, Włoszech. Zaprezentował 37 wystaw indywidualnych w kraju i w Niemczech.
Prace w zbiorach muzealnych (Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Miejskim w Kappeln w Niemczech), licznych BWA - m.in. w Słupsku, Koszalinie, Opolu oraz kolekcjach (m.in. Bank Handlowy S.A. w Warszawie, Towarzystwo Leasingowe "Quantum" w Słupsku, PBR Słupsk, Bank Spółdzielczy w Ustce) i zbiorach prywatnych.
Laureat wielu nagród w konkursach środowiskowych oraz drugiej nagrody w konkursie malarstwa marynistycznego w Fiera di Ostelato we Włoszech. Za działalność artystyczną i społeczną odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Laureat nagrody ministra kultury i sztuki, trzykrotnie wyróżniony nagrodą wojewody słupskiego. Uhonorowany odznaką "Za zasługi dla województwa słupskiego" i "Zasłużony działacz kultury" a przez władze miasta Ustki uhonorowany za całokształt pracy artystycznej oraz promowanie Ustki w świecie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

To samo wrażenie, co zawsze: morze jakby wbrew prawom fizyki wspina się na horyzont, ucieka do góry niczym kurtyna.

Tadeusz Gierymski