Sławomir Lipnicki

Olimpiada

11 marca - 17 kwietnia 2005 - Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce

 

Tematyka wystawy Sławomira Lipnickiego ogniskuje się wokół ciał sportowców zatrzymanych w kadrze obrazu, jednak inspirację artysty nie stanowi bezpośrednia obserwacja zawodów i rozgrywek sportowych. Punktem wyjścia jego pracy są fotografie Leni Riefenstahl, wykonane w czasie XI Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. Lipnicki tworzy więc interpretację interpretacji. Ulega fascynacji zarówno nowatorską estetyką zdjęć, jak również jej sposobem postrzegania zjawiska.

Postawa Riefenstahl wobec fotografowanego tematu jest niejednoznaczna. Widoczne jest jej uwiedzenie klasycyzmem totalitarnej formuły obrazowania: ciała, pokonujące ograniczenia przestrzeni i sił grawitacji są zmęczone wysiłkiem, a jednocześnie wyzwolone. Uosabiają nadludzi, spełnienie marzeń nazistowskiej ideologii. Z drugiej jednak strony, już na swój bardzo indywidualny, kobiecy sposób, Leni podkreśla androgyniczność wyćwiczonych, muskularnych ciał.

Lipnicki wprowadza nas w przestrzeń malarskiej instalacji, gdzie szyby oddzielające widza od obrazów pełnią jednocześnie role okna panoramicznego, umożliwiającego obserwację sportowej akcji. Szyba stanowić może również lustro Narcyza, w którym poszukujemy siebie w roli bohatera – nadczłowieka. Przedstawione ciała, uchwycone w ułamkowym epizodzie, zamrożone są w jednym z czterech żywiołów. Woda, powietrze, ziemia i ogień są dla sportowca niewidocznym przeciwnikiem, z którym musi się zmierzyć, zdobyć, pokonać. Określają także symbolikę obecną w olimpijskich zmaganiach od czasów greckich, podkreślając kontinuum trwania tradycji olimpijskiej, niezależnej od zmiennych nurtów historii.

Agnieszka Wołodźko

Sławomir Lipnicki

e-mail: [email protected]

- ur.1972r. w Gdańsku. W 2000 roku skończył Gdańską ASP, kończy teologię na filii KUL-u w Gdańskim Instytucie Teologicznym. Stypendysta miasta Gdańska w 1998/ 1999 r. Od 1999 r. tworzy projekt Galeria Św. Jacka.

Od 2000 roku pracuje w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych jako asystent malarstwa, w pracowni prof. W. Łajminga.

wystawy

lipiec 2000
OGRODY wystawa malarstwa, instalacji, video.
Galeria Promocyjna Pałac Opatów w Gdańsku
kwiecień 2000
IKARIA wystawa malarstwa ściennego, instalacji.
Galeria KOŁO w Gdańsku

marzec 2001
IV Krajowa Wystawa Młodych
BWA Wrocław – Galeria Sztuki Współczesnej
Galeria Awangarda

październik 2000
Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych
Galeria Sztuki w Legnicy

inne realizacje

SZTUKA SPOTKANIA jest autorskim projektem angażującym osoby, małe społeczności w s p o t k a n i a. Trwając, przeradzają się one w działania artystyczne i wspólne przeżywanie wartości estetycznych i poza estetycznych... Stając się wydarzeniem po między ludźmi, uwypuklają one wartości wspólne, jak i również wartości, własności osób zaproszonych do współpracy (spotkania)... włączając w ten sposób w świat wartości istniejących w relacjach.

2000 - cykl Ogrody: KWIETNIKI, ŚLAD
maj 2001 - NASZE MIASTO
czerwiec - LUDZIE
26.10.2001 - Narrenschiff, WITAMY STATEK HOLENDERSKI
październik - grudzień - PASJA