Arkadiusz Karapuda
Okolice Człowieka

Bałtycka Galeria Sztuki w Ustce
5 stycznia - 4 lutego 2007


Obrazy eksponowane na wystawie są wyborem prac z lat 2004-2006. Są one klasycznym malarstwem, choć nie zawsze. Wszystkie jednak dotyczą w mniejszym lub większym stopniu człowieka, lub jego tytułowej "okolicy". Są to wizerunki postaci w ruchu lub w spoczynku, w momencie napięcia, lub rozprężenia. Pojawiają się też przestrzenie - te bliskie i te dalekie, istniejące i fikcyjne. Mimo pozornej różnorodności wszystkie te obrazy dotyczą figury, jej otoczenia, oraz ich wzajemnych relacji. Malarski zapis przestrzeni kreowanej przez człowieka dla siebie i innych - to powód powstania moich obrazów. Plastyczna transpozycja naszego najbliższego otoczenia, banalnych przedmiotów w interakcji z podmiotem, czyli z nami - to preteksty, a zarazem motywy moich obrazów. Zmieniając nieco słowa B. Hrabala: ten świat jest właśnie taki, jakim go przedstawiam, nie żeby był, ale ja go takim widzę...

Arkadiusz Karapuda

_blekit_-_ucieczka _czerwien_-_poszukiwanie _zielen_-_oczekiwanie cyrk_i cyrk_ii cyrk_iii maraton_1 maraton_2 maraton_3  
obecnosc_iv obecnosc_v obecnosc_vi obecnosc_vii poczatek_i_koniec_-_ukrzeslowienie_wg_wróblewskiego_i poczatek_i_koniec_-_ukrzeslowienie_wg_wróblewskiego_ii poczatek_i_koniec_-_ukrzeslowienie_wg_wróblewskiego_iii podmiot_-_przedmiot podmiot_i_przedmiot przedmiot_i_podmiot

Arkadiusz Karapuda jest studentem V roku Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i asystentem w Pracowni Malarstwa prof. Marka Sapetty na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Uprawia twórczość figuratywną, stosując liczne uproszczenia zbliża się także do abstrakcji geometrycznej.

Tematem jego prac stają się banalne sytuacje (człowiek w ruchu), bądź codzienne przedmioty: krzesła, drabiny, skrzynki z owocami, zabawki dla dzieci zamykane w bliżej nieokreślonych, opustoszałych wnętrzach, w zaskakujących ujęciach perspektywicznych. To ślady/ atrybuty ludzkiej egzystencji stanowiące jedynie pretekst do rozważań malarskich na temat gry barw i figur umieszczanych w neutralnym wnętrzu, na płaszczyźnie obrazu.

Jego świat malarski, mimo, iż sugeruje inspirację rzeczywistością, stanowi niezależny artystyczny mikrokosmos, w którym Karapuda przedstawiając przedmioty, czy sytuacje, skupia się przede wszystkim na problemach porządku malarskiego. Kompozycje buduje przy użyciu kilku niezbędnych elementów, oczyszcza je z niepotrzebnych atrybutów ich fizyczności, upraszcza, geometryzuje, pozostawiając zapisy w postaci prostego znaku, czy symbolu. Koncentruje się przede wszystkim na grze barw oraz na badaniu relacji podmiot/ przedmiot - przestrzeń. Osoby bądź rzeczy zestawia ze sobą często przypadkowo, dzięki czemu wchodzą w interesujące wewnętrzne relacje.

Jego prace pełne spokoju, wyciszenia, działające kontrastami barwnymi, pięknym światłem i wysmakowaną kompozycją opartą na geometrii, charakteryzują się również perfekcyjnym wykonaniem. Naznaczone są czasem współczesnym, choćby przez zarys wzornictwa przedstawianych przedmiotów, jednak dążeniem artysty jest jak najdalsze odchodzenie od czasowości, ku uniwersalizacji przedstawień.

Karapuda wzorce czerpie z malarstwa Quatrocenta m.in. Piero della Francesca (np. w sposobie traktowanie przestrzeni), w dążeniach do uzyskania efektów monumentalizmu i przestrzenności również z własnych doświadczeń z zakresu malarstwa ściennego. Z uwagą przygląda się kompozycjom romantyków niemieckich np. Caspara Davida Friedricha, napięciu w relacji natura/człowiek budowanemu w nich przy użyciu zaskakujących skrótów perspektywicznych. Sięga także do włoskiego malarstwa metafizycznego l.20, 30 XX w. – grupy Novocento, Valori Plastici. Natomiast w kompozycjach i barwnych zestawieniach Giorgio Morandiego, w prostocie i prozaiczności jego obrazów odkrywa największą Tajemnice malarstwa.

Magdalena Durda
Arkadiusz Karapuda ur. 8.X.1981 r. w Żyrardowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym, oraz konstruowaniem obiektów - struktur wizualnych. Od roku 2004 pełni obowiązki asystenta w Pracowni Malarstwa Prof. zw. M. Sapetto na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 2005 stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.

Wystawy indywidualne:

2006
- Warszawa, "Pomiędzy - malarstwo, rysunek, obiekty" - "Salon Sztuki 49"

Udział w wystawach:

2006
- Warszawa, "Co?" - Justyna Kabala, Arkadiusz Karapuda, Michał Szwarc."
Wystawa malarstwa, Galeria Kuluary, Centrum Sztuki Studio im. S. I. Witkiewicza.
- Warszawa, "Pracownia 59" - "Galeria Działań"

2005
- Warszawa, "Grand Prix 2005" - Fundacja im. Franciszki Eibisch - Wystawa pokonkursowa", Galeria Atrium - Puławska.
- Łódź, "Łobez 2005 - wystawa poplenerowa", Galeria ARS Nova"
- Warszawa, "Berlin Wschodni na Pradze Północ - Sąsiedzi sąsiadom", pracownia "NUKU"
- Kijów, "European blue - Young Generation", Grygorii Synytsia Gallery, National Technical University of Ukraine "KPI".
- Warszawa, "Młodzi artyści Europy", Aula ASP.
- Warszawa, "Pracownia 59", Galeria Łazienkowskiego Domu Kultury.

2004
- Warszawa "Prowansja", Fabryka Trzciny, Galeria Klementyny Bocheńskiej
- Żyrardów "Aktywacja", Muzeum Mazowsza Zachodniego

2003
- Warszawa, "Pokonkursowa wystawa rysunku studenckiego", Galeria Studio, Centrum Sztuki Studio im. S. I. Witkiewicza.
- Warszawa, "Dłużew w Studio", Galeria Kuluary, Centrum Sztuki Studio
im. S. I. Witkiewicza.

2002
- Warszawa, "Perspektywy", Śródmiejski Dom Kultury, 2002.
- Warszawa, "1a", Wydział Malarstwa, ASP.

2001
- Warszawa, "Galeria Perspektyw", Galeria Okna Budimexu, 2001


BAŁTYCKA GALERIA SZTUKI
ul. Gen. Zaruskiego 1a, 76-270 Ustka
tel. 059 8146089
czynna codziennie od 10.00 do 18.00
wstęp wolny