29 sierpnia 2008,

koncert LESZKA DŁUGOSZA

Koncertowi towarzyszy promocja książki Leszka Długosza pt. "Podróżne"oraz

wystawa rysunków Janusza Kapusty

Bałtycka Galeria Sztuki - 29 sierpnia - 22 września 2008


Leszek Długosz (urodzony 18 czerwca 1941 w Zaklikowie na Podkarpaciu) - aktor, literat, kompozytor, pianista, jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów.
W roku 1964 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w latach 1964-1966 studiował na Wydziale Aktorskim w PWST w Krakowie. Zadebiutował w roku 1964 w teatrzyku piosenki UJ Hefajstos. W 1965 roku związał się z krakowskim kabaretem "Piwnica pod Baranami", gdzie uchodził za jednego z z największych artystów w zespole.
Pierwszy tomik poezji - "Lekcje rytmiki" wydał w 1973 roku. Z "Piwnicą" rozstał się w r. 1978 i od tego czasu występuje przeważnie samodzielnie. Rok później przebywał na stypendium artystycznym we Francji, ufundowanym przez rząd francuski. Zaowocowało ono wydaniem płyty w całości w języku francuskim. Wydał do tej pory kilkanaście tomików poezji - najnowszy o tytule "Piwnica idzie do góry".
W 1981 roku skomponował muzykę do spektaklu "Kurhanek Maryli" w reżyserii Ewy Lassek (wyst. Teatr Bagatela im. Boya-Żeleńskiego w Krakowie).
Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Austrii, Belgii, Czechosłowacji, Francji, Kanadzie, RFN, Szwajcarii, Szwecji, USA, Włoszech).
Oprócz działalności estradowej i literackiej publikuje również swoje felietony w "Czasie krakowskim" i "Rzeczpospolitej". Zrealizował również w TVP cykl poświęcony poezji - "Literatura według Długosza".
Od 2007 roku w Radiu Kraków prowadzi autorski program "Przyjemności niedzieli".

Janusz Kapusta (ur. w 1951 r. w Zalesiu Małym, gm. Dąbia w powiecie kolskim) - polski rysownik, malarz i scenograf.
Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował również filozofię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Wynalazca jedenastościennej bryły geometrycznej, nazwanej przez siebie K-dron. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje z takimi pismami jak "The New York Times", "The Wall Street Journal", "The Washington Post", "The Boston Globe", "Graphis", "Print" i "Rzeczpospolita".
W 2004 r. opublikował swoje odkrycie, w którym po raz pierwszy w historii udało mu się połączyć złoty i srebrny podział w jednej geometrycznej konstrukcji.

zdjęcie z koncertu "Wieczór z Bardem" w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki
Źródło - ARCHIWUM CKDB
Autor: Radosław Molski