Mirosław Jaruga
|
Mirosław Jaruga
Ur. 1935r. w Łodzi. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w pracowni Stanisława Byrskiego i Lecha Kunki.
Dyplom w 1964r.
Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki oraz wzornictwa przemysłowego. Bierze udział w 20 wystawach indywidualnych i około 80 zbiorowych w Polsce i za granicą min. Czechach, Holandii, Niemczech, Danii, Anglii oraz byłym ZSRR. Uczestnik Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego w Szczecinie, Triennale Polskiego Rysunku w Lubaczewie. Wielokrotny udział w konkursach plastycznych ZPAP Koszalina i Słupska "Dzieło Roku" /II i III nagroda za grafikę oraz dwukrotne wyróżnienie/. Uczestnik wielu międzynarodowych plenerów min. malarstwa w Osiekach, interdyscyplinarnych "Zapis graficzny w skórze" w Krzyni, w tym jako komisarz, "M jak morze" w Ustce, czy "Enklawie malarzy" w Łebie. Prace znajdują się w zbiorach muzealnych Słupska, Koszalina, Darłowa, Waal w Holandii, Offenbach w Niemczech, Połtawie na Ukrainie, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Autor projektów pomników w Słupsku.
- poświęcony Polakom zamordowanym przez Niemców (lasek połud.)
- pomnik aliantów (Cmentarz Komunalny)
- kamień upamiętniający śmierć więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof (ul. Kołłątaja)
Projekty medali: "Za zasługi" Miasta Słuspka, słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, Festiwalu Pianistyki Polskiej, jak również projekty plakatów i katalogów FPP.
Projekty lokali gastronomicznych: restauracje "Piracka" i "Tunek" w Słupsku oraz "Karczma Polska" - złoty medal na wystawie "Ratio 72" w Lipsku (Niemcy).
W latach 1969-89 plastyk miejski w Słupsku.