...i zadziwi się Europa

pokaz trylogii filmowej Yael Bartany

30 sierpnia 2011, godz. 18:00
Galeria Kameralna, Słupsk, ul. Partyzantów 31a

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej przyłącza się do projektu pokazów trylogii "...i zadziwi się Europa" izraelskiej artystki Yael Bartany.

Po raz pierwszy w historii polskiego udziału w biennale, Polskę reprezentować będzie twórca z innego kraju. Wystawa w Pawilonie Polonia organizowana przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki zatytułowana "...i zadziwi się Europa" składa się z trzech filmów izraelskiej artystki Yael Bartany. Głównym tematem trylogii Bartany, w skład której wchodzą prace "Mary Koszmary" (2007), "Mur i wieża" (2009) i najnowszy "Zamach" (2011), jest działalność Ruchu Żydowskiego Odrodzenia w Polsce, stworzonego przez artystkę ruchu politycznego stawiającego sobie za cel powrót ponad trzech milionów Żydów do ojczyzny ich przodków. Akcja filmów Bartany rozgrywa się w symbolicznej przestrzeni pełnej blizn po konfliktach etnicznych i wojnach. Poruszane są w nich wątki dotyczące izraelskiego ruchu osadniczego, syjonistycznych marzeń, antysemityzmu, Holokaustu i palestyńskiego prawa do ziemi. Podczas pracy nad trylogią artystka stworzyła podwaliny potencjalnego ruchu społeczno-politycznego. Ten aspekt, realnego działania w sferze politycznej, pragniemy poddać głębszej analizie.

Zdając sobie sprawę ze skrajnych opinii (od entuzjastycznych po radykalną krytykę) jaką budzi decyzja o wyselekcjonowaniu do Pawilonu Polonia politycznie nacechowanego projektu zagranicznej artystki, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej pragnie udostępnić prace Yael Bartany jak najszerszej publiczności. Chcemy aby w gorącej dyskusji na ich temat mogły wziąć udział również osoby, które nie będą miały okazji zobaczyć filmów podczas Biennale Sztuki w Wenecji.

Pokaz jest organizowany dzięki uprzejmości Zachęty Narodowej Galerii Sztuki i Yael Bartany.