Pod różowym sztandarem.

Maria Pinińska-Bereś, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Słupsk.


Wizerunek kobiety jaki kreśliła Maria Pinińska-Bereś (jej prace można było oglądać w kwietniu w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku) jest opowieścią rozerotyzowaną. Zamknięta niczym egzotyczny ptak w klatce - przedstawicielka płci pięknej z godnością znosi jarzmo nałożone przez męski ród.

W przeciwieństwie do artystek, które mówią o dominacji mężczyzn nad kobietami - artystka obrała bardziej subtelną strategię. Jej kobieta, która pozostaje efektownym dodatkiem do męskiego świata, jednocześnie pewna jest swoich atutów. Prace są zmysłowe. Przy całej antyfeministycznej nagonce, jaką niesprawiedliwie urządzono, wpisując artystkę w nurt sztuki feministycznej - są triumfem kobiecości. Również tej zgrzebnej, codziennej.

Dowodem są zaprezentowane na wystawie fotografie z akcji Pinińskiej-Bereś (w całej swej twórczości przeprowadziła ich zaledwie około 10). Oglądamy artystkę wykonującą zwykłe przypisane kobietom czynności domowe. Pierze, ubija pianę z białek. Zabrakło tylko obierania ziemniaków... Pinińska maszerowała również na oczach publiczności z różową flagą.

Manifest różu - od takiej etykiety Pinińskiej Bereś nie uda się uciec. Kolor kojarzony z kobiecością - symbolicznie oddaje jej delikatność, jednocześnie w sposób niemal naturalistyczny podkreśla jej fizyczność.

Na wystawie pokazana została tylko jedna "błękitna" praca - rotunda infantki z zamkniętym w jej kopulastej sukni dzwoneczkiem. Ograniczenie kobiecej wolności?

Prac jest zaledwie 15. Wymuszona niewielką przestrzenią galerii wystawa - jest przytulna, sprzyja nastrojowi. Znak kobiecej ręki objawia się tu w postaci doniczek z cyprysami, ulubionymi roślinami nieżyjącej już artystki, które stanęły między pracami.

Obok fotografii na wystawie znalazło się około 30 szkiców - wprawek do realizacji. Ściany wzbogaciły dwa wiersze Pinińskiej. Pierwszy poświęcony wodzie, drugi... oczywiście kobiecie.

Sebastian Wisłocki
artykuł z magazynu ART&BUSINESS 5/2001


[Info]
[ Zdjęcia z wystawy ]